WARSZAWA: 04:30 | LONDYN 02:30 | NEW YORK 21:30 | TOKIO 11:30

Chipolbrok Moon w Gdańsku – rzadka wizyta statku rodzimego armatora w polskim porcie

Dodano: 09 mar 2015, 22:53

2 marca do Portu Gdańskiego Eksploatacja wpłynął statek należący do Chipolbrok, Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego S.A. Chipolbrok Moon, jednostka o nośności 30,000 DWT, długości 199,8 m i szerokości 27,8m to wysoko wyspecjalizowany okręt przystosowany do przewozu sztuk ponadgabarytowych i ciężkich. Według przedstawicieli firmy Chipolbrok, wizyta statku w gdańskim porcie to wydarzenie bez precedensu, ponieważ tradycyjną trasą jednostki są rejsy na szlaku z Antwerpii i Hamburga do portów Zatoki Perskiej. Zawinięcie do polskiego portu udało się zrealizować dzięki dodatkowemu zamówieniu dla klienta z Karachi. Z Gdańska jednostka zabiera elementy dwóch kotłów grzewczych przeznaczonych do budowy elektrowni w Pakistanie. Po wypłynięciu z Gdańska Chipolbrok Moon uda się do hiszpańskiego portu w Tarragonie. Następnie ładunki trafią do klientów z Yanbu, Abu Dabi, Jebed Ali, Dammamu w Arabii Saudyjskiej oraz Umm Qasr w Iraku.

– Obecnie firma jest właścicielem 17 jednostek, w realizacji mając kontrakt na budowę kolejnych 4 statków. Powstaną one w stoczniach chińskich, a pierwszy z nich ma zostać zwodowany jeszcze w tym roku. Jednostki charakteryzować będą otwarte ładownie o długości do 50m, oraz 2 dźwigi będące w stanie przenieść ładunki o wadze 350 ton – informuje Janusz Kuźmicki, menedżer w Dziale Handlowym Chipolbrok.

Chińsko-Polska Spółka Żeglugowa powstała 15 czerwca 1951 roku na podstawie umowy między rządami ówczesnej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Chińskiej Republiki Ludowej. Chipolbrok był pierwszą spółką joint venture, jaka została utworzona w ChRL – po jej powstaniu w 1949 roku.

Firma Chipolbrok należy do grona liderów na rynku żeglugowym w zakresie regularnych przewozów ładunków drobnicy konwencjonalnej, sztuk ciężkich i ponadgabarytowych na trasach:

Europa – Daleki Wschód,

Europa – Środkowy Wschód – Indie – Daleki Wschód,

Daleki Wschód – Zatoka Meksykańska i Wschodnie Wybrzeże USA, kierunek wschodni,

Daleki Wschód – Morze Śródziemne – Europa, kierunek zachodni,

Zatoka Meksykańska i Wschodnie Wybrzeże USA – Europa, kierunek wschodni,

Zatoka Meksykańska – Daleki Wschód, kierunek zachodni.

Dane techniczne Chipolbrok Moon:

Pojemność brutto:  24167
Ładowność:  30460 t
Długość: 199.8m
Szerokość: 27.8m
Rok budowy:  2004
Udźwigowienie: 2 dźwigi x 320 ton
IMO:  9272216