WARSZAWA: 19:50 | LONDYN 17:50 | NEW YORK 12:50 | TOKIO 02:50

Chrzest nowego doku pływającego w stoczni „Pomerania”

Dodano: 22 wrz 2023, 10:04

W szczecińskiej stoczni „Pomerania” odbył się uroczysty chrzest doku pływającego NMG 1. Matką chrzestną doku jest Joanna Chmielnicka, dyrektor ekonomiczny Net Marine Group – firmy, która będzie dok eksploatowała.

– Dumnie wznoś się nad taflą wody i czuwaj nad remontem jednostki. Sław imię polskiego stoczniowca i przynoś chwałę Rzeczpospolitej Polskiej. Nadaję ci imię NMG 1 – powiedziała Joanna Chmielnicka, rozbijając o burtę doku butelkę szampana.
– Ochrzciliśmy nasz nowy dok pływający NMG1. To dla każdego stoczniowca narzędzie pracy, to możliwość i potencjał remontów statków w doku – mówił Przemysław Mańkowski, prezes zarządu Net Marine Group.
Dok NMG 1 ma 128 metrów długości, 30,5 m szerokości i nośność 5000 ton, jego zanurzenie konstrukcyjne wynosi 10 metrów. Inwestorem nowego doku jest należąca do Net Marine Group spółka Astillero.

W połowie 2020 roku wartość projektu szacowano na 45,2 mln zł, przy czym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej określano na 23,2 mln zł. Od tamtej pory sytuacja prawdopodobnie się zmieniła, ze względu chociażby na znaczne zawirowania cenowe na rynku stali, koszt inwestycji mógł być nawet o ok. 40% wyższy niż zakładały szacunki z 2020 roku.
Dofinansowanie unijne zostało przyznane ze względu na innowacyjne rozwiązania, które pozwoliły na znaczne zmniejszenie masy doku w stosunku do innych tego typu konstrukcji o podobnej wielkości. Aby to osiągnąć, zastosowano między innymi różne rodzaje stali, co pozwoliło na zmniejszenie masy bez uszczerbku na wytrzymałości i trwałości konstrukcji.
Dok w całości powstawał na lądzie, na terenie stoczni „Pomerania”, której właścicielem od 2018 roku jest grupa Net Marine i został zwodowany przy użyciu pontonu.

– Pomysł budowy innowacyjnego doku pływającego niósł za sobą ryzyko w wielu płaszczyznach. Po pierwsze, budowa po raz pierwszy w historii stoczni na placu konstrukcji stalowej o masie 2500 ton w jednym bloku na terenie Stoczni Pomerania była nie tylko historycznym wydarzeniem, ale przede wszystkim wyzwaniem logistycznym, związanym z przetransportowaniem doku w całości na ponton. Po drugie, zastosowanie dwóch gatunków stali, aby obniżyć masę własną z zachowaniem wszystkich kryteriów wytrzymałościowych, zgodnie z wymogami Polskiego Rejestru Statków, wymagało wysiłku i konieczności wykonania wielu testów, aby zoptymalizować proces technologiczny spawania konstrukcji – mówił podczas uroczystości prezes Net Marine.

Częścią inwestycji jest głębia dokowa na rzece Parnicy. Głębia znajduje się około 30 m od nabrzeża stoczni „Pomerania”.
Net Marine Group to firma z polskim kapitałem, posiadająca oddziały w Szczecinie i Gdyni. Firma specjalizuje się w remontach statków oraz okrętów Marynarki Wojennej.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin