WARSZAWA: 01:26 | LONDYN 23:26 | NEW YORK 18:26 | TOKIO 08:26

Chwile grozy na Adriatyku. Pasażerowie wpadli w panikę

Dodano: 11 maj 2019, 10:51

Ostatnie dni pasażerowie promu Aurelia zapamiętają na długo. Należąca do SNAV jednostka straciła zasilanie i zaczęła dryfować po Morzu Adriatyckim w trakcie sztormu.
Aurelia odbywała rejs z Ankony do Splitu. Statek wyszedł z włoskiego portu w środę. W trakcie rejsu na morzu panowały bardzo złe warunki. Jakby tego było mało, jeden z silników utracił moc. W takich okolicznościach jednostka zaczęła dryfować po Adriatyku. Na jej pokładzie znajdowało się 250 pasażerów oraz 92 członków załogi.
W związku z trudną sytuacją w kierunku statku wysłano łodzie, które miały ewakuować pasażerów. Ze względu na coraz cięższe warunki ewakuację ostatecznie zawieszono. Przez cały ten czas mechanicy pokładowi starali się uporać z problemem i uruchomić silnik. W godzinach popołudniowych służby poinformowały o wysłaniu w kierunku statku holowników, ale one także – ze względu na wysokie fale – zostały zawrócone do portu.
W czwartek rano na pomoc wysłano kolejny holownik – tym razem znacznie silniejszą jednostkę. Dotarła ona do promu w godzinach popołudniowych.
„Warunki na morzu są bardzo ciężkie, a fale sięgają 5 metrów. Prom i holownik powinny spotkać się w odległości 3 mil od wysp Kornati albo równolegle do nich w granicach Szybernika i żupanii zadarskiej” – powiedział David Radas, rzecznik chorwackiego Ministerstwa Gospodarki Morskiej, Transportu i Infrastruktury. „Nie mogę jednak powiedzieć, kiedy to się stanie, bo to zależy od warunków panujących na morzu”.
Wczoraj w godzinach wieczornych jedna z pasażerek przyznała, że fale się zmniejszyły, a prom zaczął zmierzać w kierunku portu. „Prom płynie bardzo powoli, ale wszyscy są bardzo cierpliwi” – powiedziała Janja Pazanin.
Jak przyznali świadkowie, wśród osób obecnych na promie najpierw panowała atmosfera paniki. Później sytuacja jednak się uspokoiła. Na szczęście nikt nie został ranny.
W piątek przed południem Aurelia wciąż z niewielką prędkością zmierzała do portu docelowego.

PromySKAT

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin