WARSZAWA: 16:12 | LONDYN 14:12 | NEW YORK 09:12 | TOKIO 23:12

COSCO Shipping Heavy Industry Qidong zbuduje dwa największe statki do instalacji turbin wiatrowych

Dodano: 08 lip 2021, 9:28

Duńska firma Cadeler złożyła w COSCO zamówienie dwa statki do instalacji turbin wiatrowych (WTIV). Będą to największe na świecie tego typu jednostki.
Statki zbuduje stocznia COSCO Shipping Heavy Industry Qidong w Chinach. Pierwsza jednostka trafi do zamawiającego w trzecim kwartale 2024 roku, drugi statek wejdzie do eksploatacji w pierwszym kwartale 2025 roku. Wartość zamówienia wynosi 651 milionów dolarów.
Statki będą mogły transportować i instalować siedem kompletnych turbozespołów 15 MW na jeden ładunek lub pięć zestawów turbin 20MW.
Pierwsza jednostka została już zakontraktowana przez Siemens Gamesa do transportu i instalacji stu 14 MW turbin wiatrowych na morskiej farmie wiatrowej „Sofia”, zlokalizowanej na Morzu Północnym.
Budowa dwóch nowych statków, znanych jako klasa X, podwoi wielkość floty Cadeler.
– Rozbudowa naszej floty jest strategicznym priorytetem, aby sprostać zapotrzebowaniu klientów na większą wydajność instalacji – powiedział Mikkel Gleerup, dyrektor generalny Cadeler.
– Morska energetyka wiatrowa odgrywa coraz większą rolę w przejściu na zieloną energię i oczekuje się, że zainstalowana moc morskiej energii wiatrowej znacznie wzrośnie w nadchodzących latach w kilku regionach. Jesteśmy dobrze przygotowani do odgrywania roli w konkurencyjnej kosztowo produkcji morskiej energii wiatrowej, zapewniając wzrost wydajności producentom turbin i właścicielom farm wiatrowych – dodał Gleerup.
Dyrektor generalny Siemens Gamesa, Marc Becker, wskazał, że statki pomogą dotrzymać kroku zapotrzebowaniu rozwijającej się branży.
– W przypadku pierwszej komercyjnej instalacji największych morskich turbin wiatrowych ważne jest, aby statki były tak nowoczesne, jak same maszyny. Jesteśmy przekonani, że statki klasy X firmy Cadeler zapewnią wyjątkową ładowność, możliwości technologiczne i ogólną poprawę efektywności energetycznej, na którą liczymy – powiedział Becker.

Fot. Cadeler

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-10-03

1 EUR - 4,6147 1 USD - 4,4012
1 CHF - 4,7848 1 GBP - 5,3195

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin