WARSZAWA: 19:45 | LONDYN 17:45 | NEW YORK 12:45 | TOKIO 02:45

Czołowy europejski port premiuje ekologicznych. Można sporo zyskać

Dodano: 22 maj 2015, 8:16

Bycie ekologicznym się opłaca. Armatorzy, którzy inwestują w rozwiązania wpływające na ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko w ramach wykonywanej działalności, sporo zyskują. Kolejny europejski port ogłosił, że zamierza nagradzać firmy, które korzystają z ekologicznej floty.
Już od 1 czerwca br. port w Antwerpii wprowadzi znaczące ulgi dla operatorów dysponujących statkami, których eksploatacja w ograniczony sposób wpływa na środowisko. Jednostki wyposażone w technologie, dzięki którym zmniejszona została emisja szkodliwych dla środowiska związków, mogą liczyć na niższe opłaty portowe. Upusty sięgać mają do 30 procent w zależności od zastosowanych na statkach rozwiązań.
Premiowane będą statki z zainstalowanymi płuczkami spalin (tzw. scrubbery) oraz jednostki napędzane paliwem LNG, którego stosowanie pozwala na wyeliminowanie emisji wielu szkodliwych związków. W pierwszym wypadku upusty sięgną 15 procent, a w drugim 20.
Dodatkowe upusty przyznawane są w ramach inicjatywy Environmental Ship Index (w skrócie ESI) – to system zaprojektowany po to, by wspierać doskonalenie statków pod względem osiąganych przez nie norm środowiskowych. 3 067 sklasyfikowanym w tym zestawieniu statkom przyznawane są punkty, które respektowane są w 25 portach na świecie. Na podstawie uzyskanego przez statki indeksu przyznawane są upusty, które w belgijskim porcie sięgać mogą 10 procent.
Port w Antwerpii nie jest oczywiście jedynym, gdzie przewoźnicy, którzy rozwijają swoją flotę z uwzględnieniem najwyższych standardów dotyczących ochrony środowiska, mogą liczyć na specjalne traktowanie. Podobny system wynagradzania stosowany jest m.in. w porcie w Goeteborgu.
Port w Antwerpii należy do największych portów w Europie pod względem wielkości przeładunku (ustępuje tylko Rotterdamowi). W tym zakresie należy też do czołówki portów na świecie. Wśród partnerów PromySkat, którzy oferują połączenia z portu w Antwerpii, znajduje się m.in. Grimaldi Lines.
30acc056eefaa17655fb482e0f42c3aa_M
Źródło: PromySkat