WARSZAWA: 14:07 | LONDYN 12:07 | NEW YORK 07:07 | TOKIO 21:07

Czterech chętnych na budowę jednostek dla administracji morskiej

Dodano: 09 maj 2017, 11:08

Cztery firmy chcą budować wielozadaniowe jednostki pływające dla Urzędów Morskich w Gdyni i Szczecinie. W postępowaniu przetargowym oferty złożyły: holenderska stocznia Damen Shipyard, gdyńska „Nauta”, stocznia Crist oraz Remontowa Shipbuilding.
Administracja morska chce przeznaczyć na budowę nowych jednostek 231 mln zł. Najniższą ofertę zaproponowała stocznia Crist- 230 mln 900 tys., pozostałe oferty były cenowo wyższe od oczekiwań zamawiającego. Teraz oferty zostaną szczegółowo przeanalizowane, a ostateczny wynik przetargu poznamy za kilka tygodni.
Nowe statki mają służyć między innymi do stawiania znaków nawigacyjnych na torach wodnych i otwartych wodach morskich. Będą używane również do wykonywania pomiarów hydrograficznych. Statki powinny powstać do 2020 roku.
Był to drugi przetarg na budowę statków dla urzędów morskich. W pierwszym postępowaniu ofertę złożyło tylko konsorcjum firm: Remontowa Shipbuilding i NED-Project z Gdańska oraz Enamor z Gdyni. Konsorcjum zaproponowało wówczas wybudowanie jednostek za kwotę 356 mln zł. Do podpisania umowy nie doszło ponieważ oferta nie spełniała wymogów zamawiającego.


Fot. Wojciech Sobecki