WARSZAWA: 07:25 | LONDYN 05:25 | NEW YORK 00:25 | TOKIO 14:25

Cztery oceaniczne wycieczkowce odwiedzą w tym sezonie Szczecin

Dodano: 22 maj 2017, 21:20

W tym sezonie turystycznym do Szczecina przypłyną cztery pełnomorskie cruisery: ASTORIA, ALBATROS, BRAEMAR i SEVEN SEAS NAVIGATION.
Sezon rozpocznie ASTORIA, która 5 czerwca zacumuje przy nabrzeżu Polskim szczecińskiego portu. ASTORIA to bardzo ciekawa jednostka, zbudowana w 1946 roku w stoczni w Goeteborgu. Jest to najstarszy 71-letni! wycieczkowiec, który wciąż pływa po morzach i oceanach świata. ASTORIA ma 160 metrów długości, ponad 17 metrów szerokości i może jednorazowo zabrać na pokład 550 pasażerów.
Trzy dni później 8 czerwca do Szczecina przybędzie ALBATROS, który podobnie jak wcześniej ASTORIA zacumuje w porcie przy nabrzeżu Polskim. Nie będzie to pierwsza wizyta tej jednostki w stolicy Pomorza Zachodniego, bowiem ALBATROS odwiedził Szczecin w lipcu 2012 roku. Armatorem jednostki jest niemiecka firma Phoenix Reisen. Statek został zbudowany w 1973 roku w stoczni w Helsinkach, ma więc za sobą 44 lata morskiej służby.
Statek może jednorazowo zabrać na pokład ponad 800 pasażerów. Wcześniej jednostka nosiła nazwy: „Royal Viking Sea”, „Royal Odyssey”, „Norwegian Star”, „Norwegian Star 1”, „Crown”. Od 2004 roku pływa pod nazwą ALBATROS. Ciekawostką jest fakt, że albatros, od którego nazwę wziął statek, należy do najdłużej żyjących ptaków. Osobniki tego gatunku dożywają 50 lat. Jeśli więc statek chce dorównać swojemu długowiecznemu patronowi, którego nazwę z dumą prezentuje na burcie, to powinien popływać jeszcze przez kilka lat. I jeszcze jedna ciekawostka: operator jednostki nazywa swoje statki pierwszą literą alfabetu. Pozostałe nazywają się „Amadea” (była w Szczecinie w 2011 roku) i „Artania”.
5 lipca przy nabrzeżu u stóp Wałów Chrobrego zacumuje BRAEMAR. Ta jednostka, podobnie jak ALBATROS, odwiedzała wcześniej Szczecin. Armatorem jednostki jest znana grupa armatorska Fred Olsen Lines. BRAEMAR to największy z cruiserów, które w tym roku odwiedzą Szczecin. Statek ma 195 metrów długości, zabiera na pokład 930 pasażerów i 371 członków załogi.
Jako ostatni odwiedzi Szczecin SEVEN SEAS NAVIGATION, który zacumuje w szczecińskim porcie 9 września. To stosunkowo nowa jednostka, zbudowana w 1999 roku. Operatorem jednostki, która jednorazowo zabiera na pokład 490 pasażerów, jest Regent Seven Seas Cruises.
W porównaniu do ubiegłorocznego sezonu liczba oceanicznych cruiserów odwiedzających Szczecin wzrosła. W ubiegłym roku były tylko dwa zawinięcia do Szczecina zawitały wówczas Gann i Braemar. W tym roku będą cztery wycieczkowce. Najwięcej, bo aż 12 pełnomorskich cruiserów, gościło w Szczecinie w 2010 roku – mamy nadzieję, że kiedyś uda się poprawić ten wynik.
Częstymi gośćmi przy nabrzeżach Wałów Chrobrego będą cruisery rzeczne, które zacumują tutaj ponad 80 razy.


Fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-27

1 EUR - 4,3067 1 USD - 3,9682
1 CHF - 4,5113 1 GBP - 5,0353

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin