WARSZAWA: 03:49 | LONDYN 01:49 | NEW YORK 20:49 | TOKIO 10:49

Czy Stena Line uruchomi połączenie promowe z Gruzji?

Dodano: 30 sty 2019, 23:02

Władze Gruzji marzą o uruchomieniu regularnej i stabilnej linii promowej, która byłaby łącznikiem pomiędzy tym położonym nad Morzem Czarnym krajem a Unią Europejską. Wstępne zainteresowanie stworzeniem takiego połączenia wyrazili przedstawiciele Stena Rederi.
Szef Ministerstwa Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju Gruzji, Giorgi Kobulia, poinformował, że jest już po słowie z przedstawicielami jednego z czołowych operatorów promowych. Niewykluczone, że linia taka mogłaby być obsługiwana przez Stena Line. Przedstawiciele szwedzkiego potentata mieli wyrazić zainteresowanie stworzeniem serwisu, który połączyłby wybrzeże Gruzji z portem Unii Europejskiej, położonym po drugiej stronie Morza Czarnego, czyli należącym do Rumunii albo Bułgarii.
Serwis promowy pomiędzy Gruzją a Bułgarią, z krótszymi lub dłuższymi przerwami, funkcjonował przez ostatnie 20 lat. Prom kursuje z dużą regularnością pomiędzy Batumi oraz Burgas, a w 2013 r. na temat ustanowienia połączenia promowego władze Gruzji dyskutowały też ze stroną rumuńską. Rozważano wówczas otwarcie połączenia promowego między Gruzją a rumuńską Konstancą.
Teraz nadzieje Gruzji na stworzenie stałego, regularnego połączenia promowego pomiędzy Gruzją a Unią Europejską znów odżyły. Wszystko za sprawą ubiegłotygodniowego spotkania, które odbyło się w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Rozmowy przedstawicieli gruzińskiego rządu z Carlem Johanem Hagmanem ze Stena Rederi miały być bardzo owocne. Jednym z głównych tematów był potencjał drzemiący w Gruzji, która mogłaby się stać ważnym regionalnym hubem – zarówno morskim, jak i lądowym – dla firm transportowych z Azji i Europy. Aby osiągnąć ten cel, konieczne jest otwarcie regularnego i efektywnego serwisu promowego.
„Serwis promowy z Europą znacząco podniesie potencjał tranzytowy Gruzji i sprawi, że rynek europejski stanie się znacznie bardziej dostępny dla producentów z Gruzji” – powiedział minister Kobulia.

PromySkat

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin