WARSZAWA: 22:38 | LONDYN 20:38 | NEW YORK 15:38 | TOKIO 05:38

Dania wybuduje pierwszą na świecie sztuczną wyspę energetyczną

Dodano: 05 lut 2021, 9:17

Duńskie ministerstwo klimatu i energii poinformowało, że Dania wybuduje na Morzu Północnym pierwszą na świecie wyspę produkującą i magazynującą energię elektryczną ze źródeł odnawialnych.
Sztuczna wyspa, zlokalizowana będzie ok. 80 km od zachodniego wybrzeża Jutlandii i ma stać się kluczowym elementem zielonej transformacji energetycznej.
-Dziś robimy duży krok od wizji do rzeczywistości. Hub energetyczny będzie największym projektem budowlanym w historii Danii i przyczyni się do wykorzystania ogromnego potencjału morskiej energetyki wiatrowej – oświadczył minister klimatu Dan Jorgensen.
W ubiegłym roku Dania podjęła decyzję o rezygnacji do 2050 roku z wydobycia ropy i gazu na Morzu Bałtyckim oraz wstrzymała wydawanie nowych koncesji.

Koszt inwestycji oszacowano na 210 mld koron (34 mld USD).
Według harmonogramu przygotowanego na zlecenie rządu przez międzynarodową firmę doradczą COWI wyspa energetyczna może być ukończona i oddana do użytku na przełomie lat 2027-2028, chociaż zakłada się, że budowa może potrwać dłużej nawet do 2033 roku.
Duński rząd ma w planach również budowę drugiego, mniejszego hubu elektrowni wiatrowych na doskonale znanej wielu polskim turystom wyspie Bornholm.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin