WARSZAWA: 23:42 | LONDYN 21:42 | NEW YORK 16:42 | TOKIO 06:42

Dar Młodzieży w ramach Rejsu Niepodległości promował Polskę na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie

Dodano: 30 Sty 2019, 23:10

W dniach 22-27 stycznia Dar Młodzieży stacjonował w porcie w Panamie. Podczas 34. Światowych Dni Młodzieży Polskę promowało niemal 400 laureatów Rejsu Niepodległości. To 19. port polskiego żaglowca w ramach tej inicjatywy.
Polski żaglowiec zawitał do panamskiego portu Balboa 22 stycznia rano. Odbyło się tam oficjalne powitanie z udziałem panamskich władz. Odegrano hymny Polski i Panamy. Obecny na uroczystości minister Marek Gróbarczyk dziękował panamskich władzom za serdeczne przyjęcie i przypomniał ideę Rejsu Niepodległości. Wieczorem na pokładzie statku odbył się bankiet, na którym pojawili się m.in. Polacy mieszkający w Panamie.
23 stycznia wieczorem odbył się koncert „Polska dla Panamy”, na którym obecnych było ok. 2000 osób nie tylko z Polski. Koncert był trzyjęzyczny (polsko-angielsko-hiszpański) i poprzedziłą go uroczysta Msza Święta z udziałem m.in. Prymasa Wojciecha Polaka, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego czy biskupa Marka Solarczyka. Na scenie występowali „Siewcy Lednicy”, Olga Szomańska, Darek Malejonek, Marcin Wyrostek, Marcin Januszkiewicz. Gościem specjalnym był franciszkanin z USA Stan Fortuna. Koncert współorganizowano z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM.
26 stycznia rano polska delegacja składająca się z uczestników Rejsu Niepodległości, władz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz ministra Gróbarczyka spotkała się z Ojcem Świętym Franciszkiem na audiencji w panamskiej nuncjaturze apostolskiej. Papież pobłogosławił inicjatywę i podziękował za jej organizację.

W niedzielę 27 stycznia minister Marek Gróbarczyk wziął udział w Mszy Posłania z udziałem papieża Franciszka i ok. 700 tys. młodych ludzi z całego świata. Tego samego dnia wieczorem na pokładzie Daru Młodzieży odbył się bankiet z udziałem Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy oraz prezydenta Panamy Juana Carlosa Vareli, a także przedstawicieli panamskich władz.
Rano 27 stycznia Dar Młodzieży wyruszył w dalszą drogę pierwszy raz w swojej historii przepływając przez Kanał Panamski. Fregata, wracając przez Ocean Atlantycki do portu macierzystego w Gdyni, kontynuuje Rejs Niepodległości. Przed załogą jeszcze cztery porty: Cartagena, Miami, Ponta Delgada oraz Londyn.
Rejs Niepodległości to inicjatywa promująca Polskę na świecie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Organizatorami przedsięwzięcia są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.


MGMiŻŚ

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-03-08

1 EUR - 4,5903 1 USD - 3,8665
1 CHF - 4,1416 1 GBP - 5,3478

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin