WARSZAWA: 17:14 | LONDYN 15:14 | NEW YORK 10:14 | TOKIO 00:14

Dobry wiatr dla morskiej energetyki odnawialnej – dofinansowanie dla projektu i prezentacja na targach EWEA Offshore

Dodano: 16 mar 2015, 12:54

Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie budowy fabryki fundamentów morskich elektrowni wiatrowych w Szczecinie. Projekt Bilfinger Mars Offshore został oceniony jako zgodny z priorytetami programu operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka” i otrzyma wsparcie finansowe z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości prawie 25 000 000 euro.
„To dobra informacja dla naszej inwestycji. Przekazana przez spółkę dokumentacja projektu została pozytywnie oceniona przez ekspertów Komisji Europejskiej i świadczy o tym, że jest on zgodny z politykami unijnymi. Dofinansowanie pozwoli nam m.in. na zakup najnowocześniejszego wyposażenia fabryki i zastosowanie technologii, która w branży offshore będzie pionierska” – mówi Dirk Kassen, prezes zarządu Bilfinger Mars Offshore.
Spółka wykazała m.in., że produkcja realizowana w budowanej fabryce pozwoli osiągnąć stabilny udział w branży offshore na terenie krajów Morza Bałtyckiego i Północnego.
Budowa fabryki fundamentów do morskich elektrowni wiatrowych, ze względu na skalę inwestycji oraz innowacyjny charakter, może liczyć na dofinansowanie w ramach działania „Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki”. Zastosowanie technik produkcji, koncept produkcji standardowych jacketów (fundamentów kratownicowych) oraz postępy w realizacji inwestycji były prezentowane przez Bilfinger Mars Offshore podczas targów EWEA Offshore 2015 w Kopenhadze w ubiegłym tygodniu.
„Była to okazja do odbycia wielu obiecujących rozmów z przedstawicielami firm zainteresowanych nawiązaniem współpracy z BMO. Liczymy na to, że już niebawem przełożą się one na konkretne zamówienia, które będziemy realizować w nowej hali produkcyjnej” – mówi Dirk Kassen.
Oferta powstającej w Szczecinie fabryki spotkała się z dużym zainteresowaniem branży. Szczególną uwagę odwiedzających stoisko BMO przykuwała prezentacja możliwości innowacyjnego robota spawalniczego, dzięki któremu spawanie olbrzymich konstrukcji stalowych stanie się szybsze i bardziej precyzyjne. Cyfrowa maszyna umożliwi zachowanie najwyższej precyzji przy jednoczesnym skróceniu czasu spawania. Metoda ta będzie również znacznie bardziej efektywna w porównaniu ze spawaniem ręcznym – spawy na całej długości będą miały tę samą grubość. Dzięki inwestycji BMO Szczecin ma szansę na powstanie nowych miejsc pracy, lecz także na rozwój innowacyjnego przemysłu.

EWEA Offshore
Targi EWEA Offshore to wydarzenie, na którym pojawiają się tysiące przedstawicieli branży wiatrowej – począwszy od producentów konstrukcji offshore, przez operatorów farm i specjalistycznej floty, dostawców, aż po przedstawicieli instytucji decydujących
o inwestycjach w energetykę odnawialną. To największa w Europie międzynarodowa konferencja i targi organizowane przez Europejskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej.
W tym roku tradycyjnie poświęcona była aktualnym wydarzeniom w branży offshore,
a także zagadnieniom z zakresu nowych technologii, redukcji kosztów, rozwoju infrastruktury przesyłowej oraz mechanizmów finansowania projektów i bezpieczeństwa.
Bilfinger Mars Offshore sp. z o.o.:
Spółka buduje Zakład Seryjnej Produkcji Wielkogabarytowych Konstrukcji Stalowych na terenie wyspy Ostrów Brdowski w Szczecinie. W nowo budowanych obiektach – hali produkcyjnej o pow. 29760 m2 oraz malarni o pow. 4200 m2 produkowane będą fundamenty morskich elektrowni wiatrowych: fundamenty palowe, złożone fundamenty kratownicowe oraz platformy pośrednie.
Fabryka powstaje w północnej części wyspy, na powierzchni ok. 20 hektarów. Tereny te objęte są statusem Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Podstrefa Szczecin Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec).
Zatrudnienie w zakładzie znajdzie około pół tysiąca osób. To przede wszystkim spawacze, ślusarze, monterzy konstrukcji stalowych, operatorzy – będą obsługiwali najnowocześniejsze urządzenia na wysokim poziomie technologicznym, instalowane w fabryce. Zakład zaprojektowany został specjalnie pod kątem produkcji seryjnej – to będzie pierwsza w Europie fabryka, w której tego typu wielkogabarytowe konstrukcje stalowe będą budowane seryjnie – fundamenty do morskich wież wiatrowych będą wytwarzane w systemie ciągłym. Odbiorcami produkowanych elementów będą m.in. kontrahenci z Niemiec i Wielkiej Brytanii.
20150311_092607