WARSZAWA: 11:21 | LONDYN 09:21 | NEW YORK 04:21 | TOKIO 18:21

Drugi dzień 8. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie

Dodano: 15 wrz 2021, 7:55

Drugi dzień obrad 8. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie to debaty i dyskusje prowadzone w specjalistycznych blokach tematycznych obejmujących porty i żeglugę, digitalizację i innowacje oraz ekologię. W ramach tych bloków prowadzone będą panele dyskusyjne.
W ramach panelu portowego uczestnicy dyskutować będą miedzy innymi o intermodalności, jako elemencie zielonego ładu zwiększającym skuteczność systemu transportowego. Prezentację wprowadzającą przedstawi prof. Juliusz Engelhardt z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Uczestnicy dyskutować będą także o cyberbezpieczeństwie (Cyberbezpieczeństwo i szybkie reagowanie w gospodarce morskiej), morskiej energetyce wiatrowej (Morska energetyka wiatrowa jako szansa na wsparcie ochrony zasobów naturalnych Morza Bałtyckiego) i digitalizacji w portach (Digitalizacja i nowe technologie, a infrastruktura portowa- aspekty prawne). O nowych technologiach w portach mówili przedstawiciele największych polskich portów w pierwszym dniu kongresu, zwracając uwagę, że digitalizacja wielu procesów już stała się faktem, a postęp technologiczny związany z cyfryzacją będzie coraz szybszy i coraz bardziej obszerny, co oznacza, że obejmie coraz szersze aspekty działalności portowej.
Specjaliści od żeglugi zajmą się problemem tras żeglugowych w okresie pandemii i być może spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak zmienią się trasy żeglugowe po zawirowaniach związanych z pandemią covid19? Prezentację stanowiącą wstęp do tej niewątpliwie interesującej dyskusji przedstawi prof. Ernest Czermański z Uniwersytetu Gdańskiego. Innym tematem związanym z żeglugą będzie „Droga do zrównoważonej przyszłości w żegludze”. Również podczas tego panelu, padnie z pewnością wiele interesujących pytań, na które uczestnicy być może postarają się odpowiedzieć, choć w zmieniającej się rzeczywistości, przewidywanie przyszłości staje się coraz trudniejsze, ponieważ pojawiają się czynniki, których nawet najwięksi futuryści nie brali pod uwagę. Bo czy jeszcze kilka lat temu, ktoś zastanawiał się nad tym, że wirus spowoduje prawie całkowite zamknięcie żeglugi turystycznej, a największe wycieczkowce świata zamiast wozić turystów będą musiały pozostać w portach?
Podsumowanie dwudniowych obrad powinno nastąpić około godziny 13.40 – 15.00.
Na otwarcie kongresu chór Akademii Morskiej w Szczecinie zaśpiewał piękną pieśń Roda Stewarta „Sailing”. Moim zdaniem pochodzące z tego utworu słowa: „We are sailing stormy waters” mogą być doskonałym podsumowaniem spotkania w Szczecinie.

Tekst i fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin