WARSZAWA: 11:37 | LONDYN 09:37 | NEW YORK 04:37 | TOKIO 18:37

Duński port Grenaa zyska infrastrukturę do bunkrowania LNG

Dodano: 07 cze 2017, 22:43

Port Grenaa, z którego regularne rejsy oferuje Stena Line, zyska infrastrukturę do bunkrowania paliwa LNG. Władze portu podpisały właśnie umowę przedwstępną z przedsiębiorstwem, które będzie odpowiedzialne za inwestycję.
Obiekt, który pojawi się w duńskim porcie, będzie miał pojemność 10 tysięcy metrów sześciennych. Dzięki temu Grenaa stanie się centrum zaopatrywania statków w paliwo LNG. Będą mogły z niego korzystać statki, które poruszają się po duńskich cieśninach, szczególnie w rejonie Skagen, Kopenhagi, Malmö i Göteborga.
Zgodnie z zawartym porozumieniem, za budowę infrastruktury odpowiedzialna będzie estońska firma LNG Gorskaya Overseas. Nie będzie to jedyna tego typu inwestycja, którą będzie się zajmować to przedsiębiorstwo. Podobne rozwiązania mają się też wkrótce pojawić przy udziale tej firmy również w: Lubece, Mõntu i Parnawie (Estonia), porcie Piteå w Szwecji, porcie Kotka-Hamina oraz łotewskiej Lipawie.
Wśród serwisów promowych, oferowanych z portu Grenaa, dostępne jest m.in. połączenie do Varberga, obsługiwane przez Stena Line. Ale Grenaa pozostaje też ważnym portem obsługującym żeglugę towarową. Władze portu chcą, by do 2020 r. Grenaa stała się jednym z dziesięciu najważniejszych portów w Danii. Inwestycja w infrastrukturę LNG z pewnością to ułatwi.

PromySkat