WARSZAWA: 07:38 | LONDYN 05:38 | NEW YORK 00:38 | TOKIO 14:38

Duże pieniądze i dobre perspektywy

Dodano: 15 sty 2016, 9:37

Pomorskie jest jednym z liderów w pozyskiwaniu funduszy europejskich. W ciągu pięciu lat istnienia inicjatywy „Invest in Pomerania” zakończono 55 projektów inwestycyjnych, które przyniosły (bądź przyniosą w dalszych latach) 8865 nowych miejsc pracy. Region ma wiele atutów, przyciągających inwestorów z różnych krajów, a najważniejszym są bardzo dobrze wykształceni młodzi ludzie, a obecnie w całym Trójmieście studiuje 80 tys. osób. Metropolia jest coraz lepiej skomunikowana, bowiem może poszczycić się rozwiniętym transportem morskim, lądowym i powietrznym. Ponadto wzrasta jakość życia, ponieważ po pracy region stwarza duże możliwości wypoczynku na pięknych plażach, nad jeziorami Szwajcarii Kaszubskiej czy spacerowania po pachnących, czystych lasach, a na to coraz częściej zwracają uwagę zagraniczni inwestorzy. Lokują oni swoje kapitały w różnych dziedzinach w wysokim stopniu innowacyjnych, głównie w gospodarce morskiej, ICT, a też coraz częściej w sektorze finansowym.
Koordynatorem procesów inwestycyjnych, zapewniającym również kompleksową opiekę proinwestycyjną, jest Agencja Rozwoju Pomorza, która w nowej siedzibie w Olivia Business Centre w Gdańsku zorganizowała spotkanie dla 300 przedsiębiorców i samorządowców poświęcone nowym wyzwaniom i planom rozwoju regionu oraz możliwościom pozyskania dofinansowania przedsiębiorców ze środków Unii Europejskiej w ramach programów ogólnopolskich i międzynarodowych.
Na lata 2014-2020 przeznaczonych jest 165 mln zł przeznaczonych na dotacje dla mikro, małych i średnich firm, które w ramach ogłoszonych właśnie dwóch konkursach mogą ubiegać się o dofinansowanie swych projektów inwestycyjnych. O najważniejszych zadaniach z tego wynikających mówił także Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.
– Najważniejsze zadania to tworzenie nowych miejsc pracy, przyciąganie inwestorów do województwa pomorskiego, a także pomoc dla tych przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać, powiększać swój kapitał i miejsca pracy. To jest fundamentalny cel wszystkich krajów Unii Europejskiej, w tym, oczywiście, Polski. Do realizacji tego celu mamy kilka instrumentów. Po pierwsze – chcemy zaangażować środki z Regionalnego Programu Operacyjnego i dzisiaj w sposób oficjalny otwieramy szufladę i startujemy z pieniędzmi europejskimi przeznaczonymi na rozwój tych przedsiębiorstw, które sięgają po działalność innowacyjną i które chcą współpracować z instytucjami naukowo-badawczymi, z uczelniami. A więc chcemy zdyskontować rozwój gospodarczy, zwłaszcza w tych dziedzinach, w których województwo pomorskie może stać się liderem nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Zidentyfikowaliśmy te dziedziny, te obszary dla tzw. inteligentnych specjalizacji i są to przede wszystkim gospodarka morska, sektor ICT czyli technologie informacyjno-komunikacyjne i w tym obiektach (Olivia Business Centre) zlokalizowanych jest szereg przedsiębiorstw z tego sektora. Jest to również sektor energetyczny ściśle powiązany z ochroną środowiska, przemysł farmaceutyczny, ściśle związany z redukcją chorób cywilizacyjnych, czyli chcemy nastawić się również na profilaktykę. A więc te obszary są dzisiaj obszarami priorytetowymi. Jeśli mówimy o gospodarce morskiej, to mam na myśli nie tylko rozwój portów, intermodalnej logistyki morskiej, wykorzystania zasobów morza, to też sektor offshore – poszukiwania i eksploatacji zasobów morza odległych od brzegu. Na ten cel przeznaczamy 160 mln euro – mniej na inteligentne specjalizacje, a więcej na wsparcie działalności innowacyjnej. W procesie wyboru tych pierwszych, czyli inteligentnych specjalizacji uczestnictwo ponad 400 różnych firm, podmiotów sektora naukowo-badawczego wskazuje, że jest bardzo silne zainteresowanie rozwojem tych dziedzin. Jeśli tylko będziemy mogli wykorzystać te pieniądze, jeśli wykorzystamy środki z innych funduszy regionalnych i krajowych, np. z Krajowego Funduszu Szkoleniowego czy funduszu aktywizującego bezrobotnych do 30 roku życia, to perspektywa dla tych kreatywnych firm i młodych naukowców jest naprawdę dobra i mam nadzieję, że to przyniesie wymierne rezultaty dla Pomorza.
Marszałek M.Struk

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-27

1 EUR - 4,3067 1 USD - 3,9682
1 CHF - 4,5113 1 GBP - 5,0353

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin