WARSZAWA: 10:32 | LONDYN 08:32 | NEW YORK 03:32 | TOKIO 17:32

Dwukrotny wzrost zysku Grupy Azoty Police w 2014 roku

Dodano: 16 mar 2015, 12:23

Dziś na konferencji prasowej poinformowano dziennikarzy, że prawie 2,4 mld zł przychodów oraz zysk netto wysokości 83 mln zł wypracowała w 2014 roku Grupa Azoty Police. Na tak dobre wyniki finansowe wpływ miały przede wszystkim, wzrost sprzedaży nawozów oraz wykorzystanie większego wolumenu produkcji tańszych fosforytów z własnej kopalni w Senegalu.
– Uzyskany wynik netto jest dwukrotnie wyższy niż w 2013 roku. Jest to efekt między innymi skutecznych działań zarządu w kwestii poprawy efektywności operacyjnej i optymalizacji kosztów. Obniżyliśmy koszty produkcji nawozów poprzez pozyskanie tańszych surowców. Zwiększyliśmy zarówno wolumen gazu zakupionego na TGE, jak i ilość fosforytów sprowadzanych z własnej kopalni z Senegalu-wyjaśnia Prezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., Krzysztof Jałosiński.
Wzrost ilości fosforytów sprowadzanych z Senegalu do Polic wiąże się także z większą liczbą jednostek obsługiwanych w polickim porcie. W roku ubiegłym statki przywiozły z Senegalu do Polic 240 tys. ton fosforytów, plany na ten rok przewidują transport 300 tys. ton.
Jednym z głównych partnerów realizujących przewozy surowców drogą morską dla Grupy Azoty Zakładów Chemicznych „Police” jest Polska Żegluga Morska, dla której firma z Polic jest największym krajowym kontrahentem. W tym roku pierwszy statek m/s „Koszalin” z fosforytami dla ZCH Police zawinął do polickiego portu już na początku stycznia. W ładowniach przywiózł 28 tys.ton fosforytów z Casablanki.
DSC05822
DSC05845