WARSZAWA: 09:48 | LONDYN 07:48 | NEW YORK 02:48 | TOKIO 16:48

Dzięki terminalowi LNG będzie bezpieczniej

Dodano: 03 lis 2016, 8:22

Profesjonalna i wykwalifikowana kadra nowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu będzie chronić nie tylko terminal LNG, ale także całą prawobrzeżną część miasta.
28 października odbyło się uroczyste otwarcie obiektu oraz nadanie sztandaru.
Budowa i wyposażenie obiektu w profesjonalny sprzęt to koszt około 20 milionów złotych. Prace rozpoczęto w połowie 2015 roku.
– Sfinansowanie budowy oraz zakupu wyposażenia nowej jednostki straży pożarnej w Świnoujściu przez GAZ-SYSTEM i Polskie LNG to przykład odpowiedzialności społecznej spółek eksploatujących Terminal LNG – tłumaczy Artur Zawartko, wiceprezes spółki GAZ-SYSTEM.
Konieczność utworzenia zawodowej straży pożarnej w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu wynikała z planów bezpieczeństwa w zakresie jego eksploatacji. Początkowo miała je jednak zapewniać Zakładowa Straż Pożarna, zlokalizowana na terenie inwestycji.
W wyniku konsultacji z interesariuszami projektu, społecznością lokalną i samorządem Świnoujścia zdecydowano się powierzyć zadanie ochrony przeciwpożarowej terminalu LNG Państwowej Straży Pożarnej.
– Przekazanie zadań i obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego profesjonalnej kadrze, szkolonej do prowadzenia efektywnych działań ratowniczych, to gwarancja pełnego bezpieczeństwa – tłumaczy st. bryg. mgr inż. Jacek Staśkiewicz, Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP.
– Skorzystają na tym także mieszkańcy prawobrzeża miasta, którzy będą mieli poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu posiadania niezawodnego oddziału interwencyjnego, zlokalizowanego na miejscu i niezależnego od przeprawy promowej – dodaje Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.
Prawobrzeże od kilku lat miało jedynie Posterunek PSP. Pełniło w nim służbę tylko kilku strażaków na zmianie. Do pomocy wżywane były jednostki z wyspy Uznam lub z sąsiednich Międzyzdrojów. W nowej jednostce zlokalizowana będzie także świnoujska siedziba Komendy Miejskiej PSP. Pracować tam będzie 17 strażaków.
– Czas dojazdu z nowej jednostki do terminalu, w najgorszym wariancie, czyli przy oblodzeniu dróg i gęstej mgle, szacujemy na maksymalnie 3 minuty – wyjaśnia Witold Kalisz, Komendant Miejski PSP. – Jako formacja przeznaczona do walki z pożarami i innymi zagrożeniami na terenie Świnoujścia, JRG na Warszowie będzie mogła podejmować, organizować i prowadzić skuteczne działania.
zdjecie_2
dsc_0051

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-09-26

1 EUR - 4,6077 1 USD - 4,3485
1 CHF - 4,7657 1 GBP - 5,2980

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin