WARSZAWA: 09:10 | LONDYN 07:10 | NEW YORK 02:10 | TOKIO 16:10

Eksporterzy napędzają Pomorze Zachodnie

Dodano: 10 mar 2016, 17:55

Firmy z Pomorza Zachodniego konkurują bez kompleksów, nie tylko ceną ale również jakością produktów i zdobywają międzynarodowe rynki. Poznaliśmy najlepszych eksporterów regionu, których nagrodzono mianem „Regionalnych Orłów Eksportu”. „Nagrodzeni przedsiębiorcy to wzór do naśladowania dla kolejnych firm” – podkreślał Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, który uczestniczył w wydarzeniu.
– Wiele z nominowanych firm to przedsiębiorstwa wpisujące się bezpośrednio w specjalizacje Pomorza Zachodniego. Takie dziedziny jak biotechnologia czy przemysł drzewny stanowią o zachodniopomorskim eksporcie, ale i stanowią o sile regionalnej gospodarki. Te sukcesy cieszą, ale szczególnie cieszą laury dla firm, którym mogliśmy pomóc w nawiązaniu pierwszych kontaktów z zagranicznymi partnerami – mówił Marszałek Olgierd Geblewicz.
Pomoc w kontakcie z zagranicznymi rynkami to bezpośrednie nawiązanie do historii sukcesu firmy Freedomes, nagrodzonej m.in. w kategorii „Innowacyjny Produkt”. Produkowane przez Freedomes namioty sferyczne poznaliśmy dzięki Hollywodzkiemu „Marsjaninowi”. Branża filmowa tak upodobała sobie produkt z Kołbaskowa pod Szczecinem, że namioty wykorzystano również w promocji sagi „Gwiezdnych Wojen”.
– Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego pomogło nam w organizacji spotkań z naszymi klientami w USA. Dzięki temu zdobyliśmy wiedzę jakie produkty możemy oferować, jakie powinniśmy wprowadzić. Mamy teraz nową, rozszerzoną ofertę nad którą pracowaliśmy dwa lata – wyjaśniał Adam Łyczakowski z firmy Freedomes.
Wartość eksportu z głównych branż zachodniopomorskiego przemysłu wynosi ponad 12 miliardów złotych rocznie, na tyle szacowana jest. Warto dodać, że kwota oszacowana przez Izbę Celną dotyczy tylko takich sektorów jak przemysł drzewno-meblarski, budowa statków i jachtów, chemia, przemysł maszynowy i metalowy, rolnictwo i żywność. Zdobywanie nowych rynków zbytu, często wiąże się ze zwiększeniem produkcji i tworzeniem nowych miejsc pracy.
Konferencja Orły Eksportu była okazją do zdobycia wiedzy o możliwościach wsparcia dla polskich eksporterów. Swoim doświadczeniem o tym jak budować markę przedsiębiorstwa na międzynarodowych rynkach, dzielili się regionalni liderzy. Przedsiębiorcy poznali narzędzia badania potencjalnych rynków zbytu, a także metody weryfikacji rzetelności potencjalnych kontrahentów.
– Nasza oferta się rozwija. Bardzo mocno rozwinęliśmy pro eksportowe spotkania w terenie, połączone ze szkoleniami z podstawowej wiedzy. Zachęcamy naszych przedsiębiorców do eksportu, zbieramy dane o poszukiwanych na rynkach produktach – opisywał działania COIE, dyrektor jednostki Jacek Wójcikowski.
Tylko w ubiegłym roku dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013, udało się zorganizować spotkania szkoleniowo-informacyjne w których wzięło udział blisko 100 podmiotów gospodarczych. Przedsiębiorcy zdobyli wiedzę m.in. o rynkach skandynawskich (to kierunek eksportu dla blisko 20% zachodniopomorskich przedsiębiorców) ale i o tym jak tworzyć strategie produktowe i dystrybucyjne. To niezbędny zasób wiedzy, jeszcze przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu ekspansji. Kolejnym krokiem powinno być znalezienie partnerów handlowych, w czym pomocne są branżowe targi. Również takie wsparcie oferowaliśmy w ubiegłym roku m.in. firmy z sektora IT i ICT, które uczestniczyły w branżowych targach INTEROP w Londynie. Sektory offshore i metalowy wzięły udział w „Offshore Technology Days” w norweskim Stavanger. Firmy z branży stoczniowej, metalowej i logistycznej pojawiły się na targach EUROPORT w największym europejskim porcie w Rotterdamie.
Regionalne Orły Eksportu przyznano w następujących kategoriach:

Najlepszy eksporter:
Npordglass
Fosfan

Najdynamiczniejszy eksporter:
Espersen Polska
Ot Logistics
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Rzecku
Telzas
Agrofreez

Eksportowy produkt:
Espersen Polska
Fosfan
Meble Morskie
Innowacyjny Produkt:
Copernicus
Freedomes
Garo Polska
Nordglass
Telzas
Kronospan

Osobowość eksportu:
Krzysztof Jałosiński, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.
Rafał Kowalik, Rolnicza Spółdzielnia w Rzecku
Agnieszka Syczewska, Freedomes

Regionalne Orły Eksportu to ogólnopolski cykl konferencji organizowanych przez Gremi Business Communication Sp. z o.o. wydawcę dziennika Rzeczpospolita.
img_0549
img_0540
img_0809
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego