WARSZAWA: 13:33 | LONDYN 11:33 | NEW YORK 06:33 | TOKIO 20:33

Energa Sailing 2015 Optymistyczna i Windsurfingowa

Dodano: 27 kw. 2015, 8:50

Podczas trzech lat działania Programu Energa Sailing Edukacja przeszkolonych zostało 6200 dzieci. Od tego roku idea rozpowszechniania żeglarstwa wśród najmłodszych przez Grupę Energa oraz Polski Związek Żeglarski rozszerzona została o naukę i szkolenie windsurfingowe. Tegoroczny Program Energa Sailing Edukacja realizowany jest w ośmiu miastach. Młodzi ludzie dostaną możliwość kontaktu z żeglarstwem w Gdyni, Sopocie, Szczecinie, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu oraz w Krakowie. We wszystkich tych ośrodkach udział w szkoleniu na łodziach klasy Optimist weźmie ponad 800 uczestników, będą to dzieci w wieku od 7 do 9 lat. Zaplanowano ponad sześć tysięcy godzin zajęć. Najpierw są to teoretyczne wykłady prowadzone przez przeszkolonych nauczycieli WF-u oraz instruktorów PZŻ, później odbędą się pierwsze próby na wodzie, a następnie półkolonie oraz obozy żeglarskie. Najzdolniejsze dzieci wezmą udział w regatach. Najlepsi zaproszeni zostaną na wielki finał programu ENERGA Sailing Cup Grand Final do Sopotu. W szeroką akcję zaangażowanych jest wiele osób – w programie uczestniczą szkoły, kluby, okręgowe związki żeglarskie i samorządy (u nas ZOZŻ i Centrum Żeglarskie). W tym roku honorowy patronat nad programem objął minister sportu i turystyki.
Nowością w sezonie 2015 jest rozpoczęcie szkolenia windsurfingowego. „Mamy znakomitych zawodników w klasie RS:X, którzy odnoszą sukcesy na najważniejszych imprezach. Chcemy, aby grono ich następców było bardzo duże, ponieważ jest kogo naśladować – uważa Maciej Ruwiński, koordynator projektu Energa Sailing. – Nasz program jest na razie pilotażowy. W Sopocie i Warszawie daliśmy możliwość szkolenia łącznie setki dzieci w wieku od 9 do 11 lat. Zainteresowanie od razu było olbrzymie. Mamy nadzieję, że szybko doczekamy się sportowców na skalę naszych wielkich mistrzów”.
Chętni do wsparcia najmłodszych są jak zwykle nasi utytułowani kadrowicze. Patronami Energa Windsurfing są Maja Dziarnowska i Paweł Tarnowski, a w Energa Optimist zaangażowani są Przemysław Miarczyński (RS:X), Piotr Myszka (RS:X), Anna Weinzieher (Laser Radial), Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er), Kacper Ziemiński (Laser), Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczyńska (470), i Piotr Kula (Finn).
Nasi czołowi reprezentanci w ramach formuły „opieka mistrza” będą uczestniczyć w pojedynczych zajęciach oraz obozach letnich tegorocznego programu. Wezmą także udział w ENERGA Sailing Cup Grand Final w Sopocie w dniach 7 – 9 sierpnia. „Współpraca naszych mistrzów z adeptami żeglarstwa układa się znakomicie – mówił wiceprezes zarządu Energa S.A. Wojciech Topolnicki. – Przekazywanie wiedzy, pozytywnych wartości, prawdziwych wzorców to najważniejsze hasła tego współdziałania”.
energa-sailing-windsurfingowa 2015 (1)
Energa 3
Informacja prasowa – Paweł Paterek, „Żagle”, kwiecień 2015
Zdjęcia: Paweł Paterek i Wiesław Seidler