WARSZAWA: 17:07 | LONDYN 15:07 | NEW YORK 10:07 | TOKIO 00:07

Energomontaż-Północ Gdynia gotowy do budowy morskich farm wiatrowych w Polsce

Dodano: 16 sty 2018, 9:34

W Gdyni zakończyła się konferencja „Offshore Wind Logistics & Supplies”, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele Energomontażu-Północ Gdynia. Spółka, która od lat dostarcza konstrukcje dla morskich farm wiatrowych w Europie Północnej i Zachodniej, aktywnie przygotowuje się do współtworzenia łańcucha dostawców dla planowanych farm wiatrowych w polskiej strefie Bałtyku.
– Czekamy z niecierpliwością na pojawienie się szansy, abyśmy mogli być dostawcami także na polskie projekty. Jesteśmy na to przygotowani. Do tej pory dostarczaliśmy szeroki wachlarz konstrukcji, głównie elementy fundamentów podwodnych, ale też stacje transformatorowe, konstrukcje stalowe tych stacji – powiedział podczas konferencji Dominik Sychowski, kierownik działu ofertowego Energomontaż-Północ Gdynia.
Udział w konferencji jest dla nas okazją, by przypomnieć najciekawsze projekty firmy w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Energomontaż-Północ Gdynia ma bardzo bogate doświadczenie w budowie różnego rodzaju konstrukcji na morskie farmy wiatrowe.
Wyprodukowane w EPG konstrukcje zostały wykorzystane np. do budowy London Array – największej na świecie morskiej farmy wiatrowej. Na potrzeby tej farmy w gdyńskiej spółce powstały elementy o łącznej wadze ponad 4 600 ton, takie jak konstrukcje typu groutskirts czy klatki ochrony katodowej.
Na początku tego roku Energomontaż dostarczył 30 platform zewnętrznych na farmę wiatrową Arkona, która powstaje na Bałtyku, około 35 km na północ od wyspy Rugia. Łączna waga wykonanych konstrukcji wynosiła 720 ton. W poprzednich latach podobne platformy zewnętrzne spółka wykonała na farmy Baltic 2, Butendiek oraz Gwynt y Môr. Jednym z ciekawszych zleceń EPG w dziedzinie MEW była także budowa konstrukcji trafostacji na duńską farmę wiatrową Rodstand.
Obecnie EPG jest jednym z dostawców konstrukcji na farmę Borkum Riffgrund 2. Na zlecenie ST3 Offshore w Gdyni powstaje 13 platform pośrednich o wadze 150 t każda.
Co istotne, produkcja każdego rodzaju elementów morskich farm wiatrowych wymaga zachowania najwyższych standardów jakości i ogromnej precyzji podczas obróbki wykonywanych konstrukcji.
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej to olbrzymia szansa dla firm związanych z branżą stalową i stoczniową, producentów elementów do morskich wiatraków, portów i innych podmiotów związanych z gospodarką morską. Ze wzrostem znaczenia farm wiatrowych w produkcji energii elektrycznej wiążą się duże inwestycje, które pozwolą zwiększyć ich moc. Szacunki ekspertów wskazują, że w ciągu najbliższych dwóch lat wartość inwestycji w segmencie offshore wind wyniesie około 10 miliardów euro. Oznacza to powstanie nowych miejsc pracy oraz potencjalne zlecenia dla firm z branży offshore i segmentów z nią związanych.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-10-03

1 EUR - 4,6147 1 USD - 4,4012
1 CHF - 4,7848 1 GBP - 5,3195

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin