WARSZAWA: 22:43 | LONDYN 20:43 | NEW YORK 15:43 | TOKIO 05:43

Eurodotacja na modernizację systemu monitoringu na Odrze

Dodano: 12 Lip 2018, 8:48

Z pomocą eurofunduszy Urzędu Marszałkowskiego zmodernizowany zostanie na dolnym odcinku Odry system RIS i AIS. Pierwszy monitoruje śródlądowe drogi wodne, drugi zaś ruch statków. Inwestor – Urząd Żeglugi Śródlądowej – zamierza zakończyć inwestycje najpóźniej do grudnia 2019 roku. Umowę pozwalającą przekazać pomoc UE podpisały władze samorządu województwa oraz beneficjent.
Modernizacja ma poprawić bezpieczeństwo, kontrolę i wydajność ruchu statków na Odrze. Na zmiany w obu systemach Urząd Żeglugi Śródlądowej zamierza wydać 1 mln zł. Marszałek Województwa pokryje większość kosztów inwestycji i przeznaczy na ten cel 850 tys. zł. Fundusze pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego.
W ramach modernizacji systemu monitorowania ruchu statków AIS zaplanowano zakup dwóch stacji bazowych oraz instalację urządzeń wraz z oprogramowaniem. Stanie się to przy ulicy Potulickiej 40 w Szczecinie, bowiem to w tym miejscu zdiagnozowano największe kłopoty w łączności radiowej. Instalacja sprzętu pozwoli na identyfikację i prezentację pozycji statków poza zasięgiem radaru, a także wzmocni przekaz sygnałów w promieniu około 50 km, przez co będzie można zachować odpowiednie odległości podczas wyprzedzania czy mijania jednostek pływających. Obecnie działają dwie stacje – jedna w Szczecinie, druga w Widuchowej.
Poprawa działania monitoringu wizyjnego śródlądowych dróg wodnych systemu RIS obejmie z kolei wymianę 34 kamer oraz zakup sprzętu do centralnej rejestracji obrazu umożliwiającej także współdzielenie dostępu m.in. dla policji, straży miejskiej czy Urzędu Celnego. 31 kamer obrotowych i 3 kamery stacjonarne. zainstalowane zostaną w różnych miejscach Jeziora Dąbie oraz rzeki Odry i Odry Zachodniej. Umożliwi to szeroki i pełny monitoring poszczególnych śródlądowych dróg wodnych.
Obie inwestycje wpisują się w założenia 5 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Zrównoważony transport”, działanie 5.7 „Budowa, rozbudowa lub modernizacja ogólnodostępnej infrastruktury szlaków żeglownych, utrzymanie dróg wodnych prowadzących do portów, monitoring dróg wodnych, w tym związany z systemami zarządzania ruchem”. W tym roku ze wsparcia skorzystał już Urząd Morski w Szczecinie, który na warte prawie 30 mln zł przedsięwzięcia związane z modernizacją portów w Policach i Stepnicy pozyskał z Programu Regionalnego od Urzędu Marszałkowskiego ponad 24 mln zł.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-02-24

1 EUR - 4,5176 1 USD - 3,7145
1 CHF - 4,0959 1 GBP - 5,2607

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin