WARSZAWA: 16:35 | LONDYN 14:35 | NEW YORK 09:35 | TOKIO 23:35

Finał The Baltic Tall Ships Regatta 2015 w Szczecinie coraz bliżej !!!

Dodano: 28 maj 2015, 12:37

Już za kilkanaście dni Szczecin ponownie będzie gościć piękne żaglowce, bowiem w dniach 12-15 czerwca miasto będzie gospodarzem finału regat The Baltic Tall Ships Regatta 2015, zwanych także „Małymi tolszipami”. Regaty odbywają się na liczącej ponad 340 mil morskich trasie z Kłajpedy do Szczecina.
Do regatowych zmagań przystąpi ponad 20 jednostek, które rywalizować będą w czterech klasach (A, B, C, D). W ramach imprezy odbędzie się także 10. jubileuszowy Zlot Oldtimerów – pięknych, starych żaglowców z duszą, które niewątpliwie będą atrakcją szczecińskiej imprezy. Wśród żaglowców, które odwiedzą Szczecin, będą między innymi: największy żaglowiec szkolny świata, słynny rosyjski „Sedov” oraz „Dar Młodzieży” i „Dar Szczecina”, którego portem macierzystym jest nasze miasto.
Podczas tegorocznej imprezy żaglowce zacumują nie tylko przy Wałach Chrobrego, ale także na Łasztowni i w nowym porcie jachtowym na Wyspie Grodzkiej. Dla portu na Wyspie Grodzkiej będzie to swego rodzaju chrzest, bowiem po raz pierwszy przyjmie żeglarzy – mamy nadzieję, że sprawdzi się podczas tak prestiżowej dla naszego miasta imprezy.
Z pewnością warto zobaczyć barwną paradę załóg żaglowców, która w sobotę 13 czerwca przejdzie z Wałów Chrobrego do Placu Grunwaldzkiego, a następnie powróci na Wały Chrobrego. W ostatnim dniu imprezy, w poniedziałek 15 czerwca, wspaniale zapowiada się morska parada jednostek pod żaglami, którą będzie można oglądać z molo i plaży w Międzyzdrojach.
Przez cały czas postoju żaglowców w Szczecinie znaczna część jednostek będzie udostępniona do zwiedzania, a kapitanowie niektórych żaglowców będą organizować odpłatne rejsy po porcie. Z pewnością warto skorzystać z możliwości obejrzenia szczecińskiego portu z pokładu pięknego żaglowca. Taka okazja nie zdarza się często i pozostawia niezapomniane wrażenia.
Podobnie jak podczas zlotu wielkich żaglowców The Tall Ship Races, opiekę nad załogami sprawować będą oficerowie łącznikowi. To oni mają sprawić, aby wszyscy żeglarze, którzy zawitają do Szczecina czuli się w naszym mieście jak najlepiej. Spośród ponad stu kandydatów na oficerów łącznikowych wybrano około 80 osób. Co ciekawe, w grupie zakwalifikowanej do dalszego szkolenia większość stanowiły panie. Najstarsi oficerowie łącznikowi pan Jerzy i pan Andrzej mają 71 i 69 lat ! Obaj panowie wykazali się doskonałą kondycją fizyczną, znajomością topografii i historii Szczecina.
– Szkołę morską ukończyłem w Gdyni w 1965 roku. Rejs kandydacki odbyłem na „Darze Pomorza” i mimo, że było ciężko, bo praca na żaglowcu dawała nam w kość, dobrze wspominam ten czas. Przez wiele lat pływałem jako kapitan na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej, następnie w Polskich Linii Oceanicznych i na kontraktach u zagranicznych armatorów. Morską przygodę w rozumieniu zawodowym zakończyłem w roku 2013, ale morze nadal jest w moim sercu i właśnie dlatego zdecydowałem się na pełnienie funkcji oficera łącznikowego – mówi pan Jerzy, 71-letni emerytowany kapitan żeglugi wielkiej.
The Baltic Tall Ships Regatta to nie tylko żaglowce. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, będzie strefa dziecięca, a w niej zabawy i konkursy dla najmłodszych, będą spotkania z twórcami piszącymi o morzu, widowiska „światło i dźwięk”, wystąpi chór szczecińskiej Akademii Morskiej, a na dużej scenie na Wałach Chrobrego zagrają szczecińscy filharmonicy. Atrakcji będzie oczywiście o wiele więcej (szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej organizatorów).
Zapraszamy do Szczecina w dniach 12-15 na finały The Baltic Tall Ships Regatta – regatowe emocje, wspaniała atmosfera i niezapomniane wrażenia gwarantowane!
infomare_1050x248
image001
image003
Dar_Sesja 089
Marek Kamiński_DSCF2314 I