WARSZAWA: 03:32 | LONDYN 01:32 | NEW YORK 20:32 | TOKIO 10:32

Finansowanie Nord Stream 2 ma zostać ustalone w tym tygodniu

Dodano: 03 paź 2016, 10:01

W dniach od 4 do 7 października w Petersburgu będzie trwało Forum Gazowe, w trakcie którego Gazprom i jego europejscy partnerzy mają omówić nowy model finansowania kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2. O sprawie poinformował prezes Gazpromu Aleksiej Miller.
– Omówimy nowy model, spotkamy się, będziemy negocjować i szukać rozwiązania – powiedziała agencji TASS.
Gazprom oraz Engie, OMV, Shell, Uniper i BASF/Wintershall chciały utworzyć konsorcjum o nazwie Nord Stream 2, w którym Rosjanie mieliby zachować 50 procent akcji, a Europejczycy po 10 procent. Ten ruch zablokowały jednak zastrzeżenia polskiego Urzędu Ochrony Konsumenta i Klienta (UOKiK), który ocenił, że tego rodzaju koncentracja mogłaby zagrozić konkurencji na rynku w Polsce.
W odpowiedzi na stanowisko UOKiK partnerzy projektu wycofali się z planów wejścia do konsorcjum. Gazprom pozostaje na razie jedynym udziałowcem Nord Stream 2. Strony szukają nowego rozwiązania. Przekonują, że projekt zostanie zrealizowany do końca 2019 roku, zgodnie z pierwotnymi założeniami.
Zakłada on budowę magistrali z Rosji do Niemiec o przepustowości 55 mld m3 rocznie, która biegłaby po szlaku istniejącego gazociągu Nord Stream. Pozwoliłaby na zwiększenie dostaw rosyjskiego gazu do Niemiec, a za ich pośrednictwem do krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Krytycy inwestycji przekonują, że w ten sposób zagroziłaby rozwojowi rynku, konkurencji i alternatywnym projektom w regionie. Mogłaby także zaszkodzić przychodom Ukrainy i Słowacji, które czerpią istotne zyski z przesyłu rosyjskiego gazu.
BiznesAlert.pl/Wojciech Jakóbik

</p>
											

										</div>
						
						 						

					</div>

<!--					
<div class=

-->