WARSZAWA: 22:18 | LONDYN 20:18 | NEW YORK 15:18 | TOKIO 05:18

Finlandia uruchamia pierwsze pole testowe dla statków bezzałogowych

Dodano: 21 sie 2017, 21:50

Finlandia jeszcze mocniej angażuje się w prace nad żeglugą bezzałogową. Kraj ten uruchamia właśnie pierwszą na świecie strefę dedykowaną testowaniu tego rozwiązania.
Udostępnienie specjalnego obszaru, w ramach którego możliwe będzie badanie i sprawdzanie statków zautomatyzowanych, pozwalających na eksploatację bezzałogową, to kolejny ważny etap w rozwoju technologii, które zdaniem ekspertów zrewolucjonizują żeglugę.
Specjalna strefa, w której możliwe jest prowadzenie testów, znajduje się na zachodnim wybrzeżu Finlandii, w gminie Eurajoki. Ma ona aż 18 kilometrów długości oraz 7 kilometrów szerokości. Całość otrzymała nazwę Jaakonmeri Test Area. Podkreślono, że wykorzystanie tego obszaru do testów i badań możliwe będzie nawet zimą.
Pole testowe jest oczkiem w głowie fińskiego rządu, który stawia duży nacisk na innowacje. Jego przedstawiciele zapewnili, że z udostępnionego, specjalnego obszaru korzystać mogą wszystkie firmy, które pracują nad rozwiązaniami służącymi rozwojowi nowej technologii. Firma DIMECC, która jest operatorem oraz zajmie się nadzorem tego obszaru, już otrzymuje pierwsze zgłoszenia od firm zainteresowanych wykorzystaniem pola manewrowego.
„Promocja cyfryzacji oraz rozległe wykorzystanie automatyzacji oraz informacji są motorami napędowymi kluczowych projektów rządu” – powiedziała Anne Berner, minister komunikacji i transportu.
Choć rozpoczęcie ewentualnych prób w tym miejscu możliwe będzie jeszcze w 2017 r., pierwsze testy spodziewane są w 2018 r.

PromySkat