WARSZAWA: 03:11 | LONDYN 01:11 | NEW YORK 20:11 | TOKIO 10:11

Flotylla XX Flisu Odrzańskiego dopływa do Szczecina

Dodano: 08 lip 2015, 15:59

Flotylla XX Flisu Odrzańskiego przekroczy granice województwa zachodniopomorskiego 9 lipca w Gozdowicach, by po przepłynięciu blisko 500 km, dotrzeć 11 lipca do Szczecina. W sobotę na mieszkańców i turystów czeka wiele atrakcji, w tym parada jednostek portowych. Będzie można także zobaczyć tradycyjną tratwę flisacką.
Uroczystość powitania flotylli w Szczecinie, w której znajduje się 30 jednostek, rozpocznie się o godzinie 12 na pokładzie statku Akademii Morskiej Nawigator XX. Dla flisaków i żeglarzy zagra Orkiestra Olimpia. Natomiast o godzinie 13.30 przy Nabrzeżu Piastowskim zaplanowano meldunek Komodorów Flisu oraz oficjalne wystąpienia (scena na wodzie).
Sobota dla mieszkańców i turystów, którzy wybiorą się w okolice Wałów Chrobrego zapowiada się interesująco. W ramach programu powitania flisu i odbywających się Dni Odry będzie można w ciągu dnia wysłuchać koncertów zespołów m.in. QFTR oraz Bubliczki (g. 17.45). Parada jednostek portowych na Odrze Zachodniej rozpocznie się o godz. 21.15 (na wysokości Wałów Chrobrego). Zaplanowane wydarzenia zakończy pokaz sztucznych ogni (godz. 22). W niedzielę też od godz. 12 przy Nabrzeżu Piastowskim będzie można spróbować specjałów kuchni flisackiej.
Natomiast Msza Święta Flisacka odbędzie się w niedzielę, 12 lipca, o godzinie 10.30 (Bazylika Jana Chrzciciela).
Największą atrakcją flisu jest tradycyjna tratwa flisacka o długości 70 metrów budowana w Ścinawie przez flisaków z Ulanowa oraz przyuczonych w rzemiośle flisaków znad Odry. Uczestnicy flisu wyruszyli 27 czerwca z Kędzierzyna-Koźla, by kolejno zatrzymać się w 22 miejscowościach, i uroczyście zakończyć flis 11 lipca w Szczecinie. Podczas tegorocznej ekspedycji realizowano także ekologiczny program edukacyjny kierowany do turystów i mieszkańców miejscowości nadodrzańskich.
Flis Odrzański organizowany jest przez Ligę Morską i Rzeczną, Stowarzyszenie na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich oraz nadodrzańskie miejscowości uczestniczące we Flisie. Działania w regionach koordynują urzędy marszałkowskie województw Zachodniopomorskiego oraz Lubuskiego.
W tegorocznej ekspedycji płynie 82 miłośników Odry. Wydarzenie organizowane jest cyklicznie od 1996 roku. Flis Odrzański odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego.
100_2102