WARSZAWA: 12:52 | LONDYN 10:52 | NEW YORK 05:52 | TOKIO 19:52

Fred. Olsen Express zamawia dwa nowoczesne promy

Dodano: 11 paź 2017, 23:30

Popularny przewoźnik promowy, specjalizujący się w przewozach promowych na Wyspy Kanaryjskie, inwestuje we flotę. Przedstawiciele firmy Fred. Olsen poinformowali o zamówieniu dwóch nowych jednostek. Wartość zamówienia przekracza 100 milionów euro.
Każdy z nowych promów będzie miał 117 metrów długości i przygotowany będzie do przyjęcia na pokład 1100 pasażerów oraz 276 pojazdów osobowych. Będą to szybkie, wykonane z aluminium jednostki typu trimaran, które rozwijać będą prędkość 38 węzłów (70 kilometrów na godzinę).
Prace konstrukcyjne nad nowymi statkami mają się rozpocząć w przyszłym roku. Zgodnie z kontraktem, który hiszpański armator podpisał ze specjalizującą się w produkcji szybkich promów stocznią Austal, statki mają zostać dostarczone w terminie odpowiednio 29 i 36 miesięcy. Austal oraz Fred. Olsen SA miały okazję już współpracować. Australijska stocznia, która odpowiedzialna jest również za projekt nowych jednostek, przygotowała dla operatora promowego największy na świecie statek typu trimaran – zbudowaną w 2005 r. jednostkę Benchijigua Express.
Wartość najnowszego kontraktu opiewa na kwotę 126 milionów euro.
„Ten kontrakt jest dla nas przełomowy w kontekście projektowania trimaranów” – podkreśla Ben Marland z Austral. „Dostarczają one pasażerom większy komfort i charakteryzują się większą efektywnością”.
Fred. Olsen Express – bo pod taką marką pływają promy przewoźnika – realizuje swoją działalność r. od 1974 r. Właśnie wtedy pierwszy prom popłynął na trasie San Sebastián de la Gomera a portem Los Cristianos. Flota operatora składa się obecnie z siedmiu jednostek. Najnowszym nabytkiem jest doskonale znany z rejsów na Bałtyku prom Leonora Christina, który został kupiony od BornholmerFærgen, a w barwach nowego przewoźnika zacznie pływać w 2018 r. (na razie wciąż obsługuje połączenie Rønne – Ystad).
Rocznie statki Fred. Olsen Express przewożą 2,5 miliona pasażerów, 600 tysięcy pojazdów osobowych oraz 125 tysięcy pojazdów ciężarowych. Firma stanowi część globalnej grupy Fred. Olsen, działającej w branży żeglugowej, na którą składają się różne marki i przedsięwzięcia.

PromySkat

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-27

1 EUR - 4,3067 1 USD - 3,9682
1 CHF - 4,5113 1 GBP - 5,0353

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin