WARSZAWA: 03:20 | LONDYN 01:20 | NEW YORK 20:20 | TOKIO 10:20

„Fryderyk Chopin” – to już 31 lat pod Biało-Czerwoną…

Dodano: 27 lut 2023, 8:56

„Najważniejszym wydarzeniem w życiu każdego statku jest pierwsze podniesienie bandery. W moim przypadku miało to miejsce 29 lutego 1992 roku…” – tak o sobie może powiedzieć już 31-letni Dostojny Jubilat – STS „Fryderyk Chopin”. Przypomnę, że podczas podniesienia bandery widniał wtedy na jego rufie Gdańsk, ale żeglował tak tylko przez pierwszy rok eksploatacji, potem zmienił port macierzysty na Szczecin. Byłem wtedy przy Wałach Chrobrego świadkiem tej historycznej operacji technicznej usuwania z rufy żaglowca liter składających się na „GDAŃSK”, na miejsce których przyspawano „SZCZECIN”.

Żaglowiec został zbudowany w Gdańsku, w serii słynnych „choreniówek”, dla Szkoły Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego. Dalsze losy żaglowca to cała epopeja pięknych rejsów, ale też sztormów i awarii, a także „mielizn” lądowych, z kilkukrotną zmianą armatorów, kłopotami finansowymi, itp., itd. (więcej na stronach żaglowca). Od wiosny do jesieni żegluje po wodach europejskich, praktycznie z corocznym udziałem – i zwycięstwami – w regatach TTSR, najczęściej z młodzieżową reprezentacją Szczecina, z którą trzykrotnie uhonorowany został prestiżową Nagrodą Cutty Sark Trophy,! Zimę spędza na Karaibach.
STS „Fryderyk Chopin” jest największym w świecie brygiem i jedynym z sześcioma rejowymi żaglami na każdym z dwóch masztów, stąd też wysmukłą sylwetką – pod pełnymi żaglami – wyróżnia się wśród innych żaglowców.

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin