WARSZAWA: 08:29 | LONDYN 06:29 | NEW YORK 01:29 | TOKIO 15:29

Fundusz MARS stabilizuje sytuację spółek stoczniowych na Pomorzu Zachodnim

Dodano: 13 lis 2017, 21:43

Na Pomorzu Zachodnim Fundusz MARS jest większościowym udziałowcem Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, Szczecińskiego Parku Przemysłowego, a od niedawna również ST3 Offshore. Przejęcie pełnej kontroli operacyjnej nad fabryką fundamentów do wież wiatrowych pozwoliło na ustabilizowanie sytuacji firmy, a także na zadbanie o interesy sąsiadujących spółek – MSR Gryfia i SPP, a przez to także wielu lokalnych dostawców i podwykonawców.
Dzięki staraniom Funduszu możliwe stało się przywrócenie produkcji stoczniowej na nabrzeżu Kaszubskim, z którego będzie korzystała MSR Gryfia. Nabrzeże Kaszubskie znajduje się po północnej stronie Przekopu Brdowskiego – ma 230 m długości i wyposażone jest w dwa dźwigi o udźwigu 20 t i jeden dźwig ośmiotonowy. Jeszcze do niedawna znajdował się tam parking.
-Przywrócenie dostępu MSR Gryfia do nabrzeża Kaszubskiego jest możliwe dzięki przejęciu kontroli operacyjnej przez Fundusz MARS nad ST3 Offshore. Teraz dzięki jednemu większościowemu właścicielowi, spółki będą mogły w optymalny sposób korzystać z nabrzeża, które zdecydowanie usprawni prowadzenie prac na statkach remontowanych w MSR Gryfia – mówi Konrad Konefał, Członek Zarządu MS TFI, zarządzającego funduszem MARS.
Z punktu widzenia MSR Gryfii najbardziej istotne znaczenie ma poprawa efektywności działania. W tym roku Stocznia przede wszystkim zanotowała lepsze wyniki finansowe.
W pierwszych trzech kwartałach br. osiągnęła przychody zbliżone do tych, które osiągnęła w całym roku 2016. Poprawa nastąpiła też na poziomie wyników ze sprzedaży. Podczas gdy jeszcze w 2016 r. spółka zanotowała znaczną stratę, w 2017 r. trzy kwartały zakończyła z zyskiem ze sprzedaży.
Bardzo istotną zmianą w działalności operacyjnej MSR Gryfii jest także reorganizacja związana z przywróceniem do struktur stoczni służb dokowych. Powrót pracowników Balticserwisu do stoczni pozwolił na poprawę efektywności, terminowości i jakości prac. Spowodowało to bezpośrednie oszczędności w wysokości około 1,2 mln złotych.
Równolegle z poprawą wyników i pracą nad efektywnością, stocznia realizuje flagowy projekt budowy promu ro-pax dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Projekt kontraktowy został już odebrany przez armatora, więc stocznia mogła przystąpić do prac nad kolejnym etapem, czyli przygotowania projektu technicznego jednostki. Dzięki dobrej współpracy MSR Gryfia z armatorem, wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.
Bardzo dobrze radzi sobie też Szczeciński Park Przemysłowy, który w ostatnim czasie zdecydowanie poprawił wyniki finansowe i uporządkował warunki współpracy z najemcami. Lepsze wyniki i poprawienie kondycji firmy pozwoliły na przeprowadzenie ze środków własnych inwestycji i remontów o wartości ponad 8 milionów złotych. Do najważniejszych prac wykonanych w trakcie ostatnich kilkunastu miesięcy należały m.in.: modernizacja pochylni Wulkan wraz z 300-tonową suwnicą, remont urządzeń dźwigowych, poprawa sprawności komór malarskich oraz remont pomieszczeń socjalnych i biurowych. Zrealizowane inwestycje pozwoliły podnieść jakość usług świadczonych na rzecz najemców prowadzących działalność na terenie SPP. Co więcej, spółka opracowała plan kolejnych inwestycji, które mają na celu przywrócenie pełnej sprawności infrastruktury SPP.
W ST3 Offshore trwa już proces restrukturyzacji, nad którym czuwa nadzorca wyznaczony przez Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum. Firma spłaciła już połowę wymagalnych wierzytelności, a trwające postępowanie restrukturyzacyjne ma na celu osiągniecie pełnej stabilizacji spółki i zawarcie układu z wierzycielami.
Warto dodać także, że przejęcie większościowego pakietu udziałów i kontroli nad ST3 Offshore oraz integracja operacyjna SPP i MSR Gryfia wpisuje się w realizowaną przez Polską Grupę Zbrojeniową strategię rozwoju i konsolidacji aktywów przemysłu morskiego.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-27

1 EUR - 4,3067 1 USD - 3,9682
1 CHF - 4,5113 1 GBP - 5,0353

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin