WARSZAWA: 08:58 | LONDYN 06:58 | NEW YORK 01:58 | TOKIO 15:58

Gaz-System i amerykańska firma Solar Turbines podpisały umowę w ramach Baltic Pipe

Dodano: 18 Sie 2019, 10:15

GAZ-SYSTEM i amerykańska firma Solar Turbines 14 sierpnia 2019 r. podpisali umowę na dostawę i serwis kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu wchodzących w skład Programu Baltic Pipe. Łączna kwota kontraktu wynosi ponad 550 mln zł.
– Projekt Baltic Pipe jest bardzo ważny nie tylko dla Polski, ale także dla całej Unii Europejskiej, stwarza bowiem możliwości powstania konkurencyjnego rynku gazu w tej części Europy. Podpisana dzisiaj umowa z amerykańską firmą na dostawę sprężarek dla trzech polskich tłoczni w Programie Baltic Pipe jest jednym z elementów realizowanej przez polski rząd strategii dywersyfikacji źródeł pozyskiwania gazu. W ten sposób budujemy niezależność energetyczną naszego kraju – mówi Sekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.
– Umowa z amerykańskim dostawcą sprężarek dla trzech tłoczni zlokalizowanych na terenie Polski to kolejny zrealizowany przez GAZ-SYSTEM kamień milowy Programu Baltic Pipe. Zakontraktowane urządzenia zapewnią odpowiednią moc, która pozwoli na sprawne rozprowadzenie zwiększonych ilości gazu sprowadzanego do Polski przez Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Baltic Pipe oraz w przyszłości z terminalu pływającego FSRU zlokalizowanego w Zatoce Gdańskiej. Konsekwentnie realizowana przez GAZ-SYSTEM strategia, której celem jest zmiana kierunku przesyłu gazu w Polsce staje się faktem – podkreśla prezes GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień.

Umowa z firmą Solar Turbines na zakup agregatów sprężarkowych to pierwsza umowa na dostawy inwestorskie w ramach Programu Baltic Pipe i jeden z największych tego typu kontraktów w historii polskiego gazownictwa.
Dostawa obejmuje łącznie 10 agregatów sprężarkowych o mocy od 5 do 10 MW, które trafią odpowiednio w ilościach 3 szt. na Tłocznię Gazu Goleniów, 3 szt. na Tłocznię Gazu Gustorzyn i 4 szt. na Tłocznię Gazu Odolanów. Dostawa będzie zrealizowana w okresie od 18 do 20 miesięcy od dnia podpisania umowy.
Równolegle z umową na dostawę agregatów GAZ-SYSTEM zapewnił sobie długoterminową, obejmującą okres dziesięciu lat, umowę serwisową. Umożliwi to sprawne funkcjonowanie agregatów sprężarkowych, bezpieczną pracę tłoczni gazu oraz ciągłość realizacji usługi przesyłowej tego surowca.
Zakup agregatów odbył się w ramach dostawy inwestorskiej, a proces zakupowy został zrealizowany w formule dialogu konkurencyjnego, który umożliwił GAZ-SYSTEM rozpoznanie światowego rynku producentów agregatów. Zapewniło to również elastyczność przy tworzeniu dokumentacji przetargowej, uwzględniającej wysokie standardy technologiczne, specyfikę producentów oraz wymagania stawiane przez Spółkę tj. m.in.: parametry pracy, konfiguracja, optymalizacja procesu odbiorowego i dostaw.
Baltic Pipe to strategiczna inwestycja mająca na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Jej realizacja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu.
W ramach inwestycji na terenie Polski powstaną: gazociąg łączący Baltic Pipe z krajowym systemem przesyłowym oraz gazociąg relacji Goleniów-Lwówek. Ponadto zostaną rozbudowane tłocznie gazu w Goleniowie i Odolanowie, a także zostanie wybudowana nowa tłocznia gazu w Gustorzynie.

Źródło: Gaz System

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-02-25

1 EUR - 4,5143 1 USD - 3,6943
1 CHF - 4,0770 1 GBP - 5,2367

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin