WARSZAWA: 03:19 | LONDYN 01:19 | NEW YORK 20:19 | TOKIO 10:19

Google zbada, czy statki nie łamią przepisów

Dodano: 05 cze 2019, 19:50

Temat egzekwowania od armatorów, by należące do nich statki nie przekraczały dopuszczalnego poziomu emisji, powraca jak bumerang. Czy w ocenie sytuacji pomoże wkrótce Google?
Amerykański gigant informatyczny pracuje już nad rozwiązaniami, które pomogą w dostarczaniu informacji, m.in. na temat poziomu emisji CO2 przez statki poruszające się po światowych wodach. Google współpracuje już z kilkoma firmami, a efektem wspólnych działań ma być produkt wykorzystujący sztuczną inteligencję oraz dane satelitarne.
Mówiąc w skrócie opracowany system będzie „na żywo” monitorował, czy operatorzy nie przekraczają wytycznych Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Pomoże to w wyznaczaniu nowych kierunków przez ten organ. Oznacza także zupełnie nowe możliwości dla władz, armatorów oraz spedytorów.
„Firmy z branży żeglugowej powinny się przygotować na nadejście ery, w której będzie funkcjonował bezprecedensowy stopień przejrzystości, gdy chodzi o emisję CO2” – powiedziała Diane Gilpin ze Smart Green Shipping Alliance – firmy, której celem jest projektowanie statków korzystających w 100 procentach z odnawialnych źródeł energii.
Jednym z planów IMO jest to, by do 2050 r. poziom emisji CO2 przez żeglugę ograniczony został o 50 procent w porównaniu z poziomem z 2008 r. Narzędzia podobne do tych, nad którymi pracuje Google, mają sprawić, że osiąganie kolejnych celów będzie bardziej efektywne.

PromySKAT

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin