WARSZAWA: 19:39 | LONDYN 17:39 | NEW YORK 12:39 | TOKIO 02:39

Grecki rząd wyczarterował prom. Przewozi nim imigrantów

Dodano: 01 wrz 2015, 7:12

Borykająca się z gigantycznym kryzysem finansowym Grecja ma też wielki problem z napływem imigrantów. Tamtejszy rząd stara sobie radzić z tą drugą kwestią w dość zaskakujący sposób. Wyczarterował wielki prom, który służy do przewozu nielegalnych imigrantów do innych części kraju.
Greckie wyspy kompletnie nie radzą sobie z rekordową liczbą przybyszów. W tej sytuacji zdecydował się interweniować rząd w Atenach. Tamtejsze media poinformowały, że władze ok. tygodnia temu wyczarterowały prom – to pływającą w barwach Anek Lines jednostka Eleftherios Venizelos. Ten potężny, zbudowany w Polsce statek może zabrać na pokład 2500 pasażerów oraz 850 pojazdów.
Grecka agencja ANA-MPA poinformowała, że wielki, wypełniony emigrantami prom wpłynął do portu w stolicy Grecji m.in. w ostatnią środę. Pełni on obecnie zarówno funkcję środka transportu imigrantów z miejsca w miejsce, jak i rolę centrum kwaterunkowego oraz identyfikacji. W sumie wykonał on już kilka takich kursów.
Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że od początku tego roku do Grecji trafiło ok. 160 tysięcy imigrantów. To czterokrotnie więcej niż przez cały 2014 r. Są to przede wszystkim uciekinierzy z Syrii i Afganistanu. Większość z nich natychmiast po przybyciu do Grecji szuka sposobności, by przedostać się do Europy Zachodniej. Kryzys imigracyjny mocno uderzył też dotąd m.in. we Włochy oraz Francję.
37d94cffab20228fab482582b7bd4773_M
Źródło: PromySkat