WARSZAWA: 23:48 | LONDYN 21:48 | NEW YORK 16:48 | TOKIO 06:48

Grupa kilkunastu nielegalnych imigrantów po wielu miesiącach opuściła pokład promu Kaunas Seaways

Dodano: 08 lis 2017, 22:49

Po wielu miesiącach udało się wreszcie rozwiązać patową sytuację z udziałem imigrantów, jaka rozwinęła się na pokładzie promu Kaunas Seaways. Sposób zażegnania kryzysu z pewnością nie był satysfakcjonujący dla pasażerów na gapę.
O przedziwnych losach nielegalnych imigrantów, którzy dostali się na pokład promu należącego do DFDS, pisaliśmy na łamach PromySkat wielokrotnie. 12 osób przedostało się na statek w Turcji, ukrywając się w jednym z pojazdów. Kiedy ich wykryto, okazało się, że ich usunięcie z pokładu jednostki wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Imigrantów nie chciano bowiem przyjąć ani na Ukrainie, ani z powrotem w Turcji. W związku z tym imigranci od końca lipca aż do teraz pływali bez przerwy na trasie Czarnomorsk-Stambuł, która obsługiwana jest przez jednostkę Kaunas Seaways.
Przez długi czas istniał problem z ustaleniem tożsamości imigrantów oraz ich pochodzenia. W związku z tym, że nikt nie chciał ich przyjąć, a statek musiał realizować zaplanowane kursy, pasażerowie na gapę pływali na okrągło wraz z załogą oraz pasażerami. Problem był poważny ze względu na to, że stawali się oni coraz bardziej agresywni – regularnie pojawiały się z ich strony pogróżki. Nie tylko stwarzali oni zagrożenie pożarowe, ale również grozili, że sami wyskoczą z pokładu jednostki. W końcu armator został zmuszony do zatrudnienia dodatkowej ochrony, a gapowicze zostali odseparowani w pomieszczeniu zamkniętym. Przez cały czas dostarczano im posiłki, napoje oraz lekarstwa.
Po wielu nieudanych rozmowach, w których uczestniczyli przedstawiciele różnych krajów związanych ze sprawą, w końcu udało się rozwiązać spór. Imigranci na przełomie października i listopada – po trzech miesiącach – zostali usunięci ze statku. Wszystkich odesłano do Algierii. Zgodnie z ustaleniami, wszyscy mieli pochodzić właśnie stamtąd, choć wcześniej podawali oni inne informacje na temat swojego pochodzenia. Sześć osób odesłano samolotem pod koniec października, a kolejnych sześć na początku listopada.
„Jestem zadowolony z faktu, że w końcu znalezione zostało rozwiązanie. To niemożliwe do obrony i nieakceptowalne, by trzymać ludzi na pokładzie przez tak długi czas. Dlatego chcę wyrazić swoją szczerą wdzięczność wobec tych wszystkich, którzy wyrażali swoje zaniepokojenie w Danii, na Litwie, Ukrainie, w Turcji, Algierii i Maroku, dziękując im za pomoc w rozwiązaniu problemu” – powiedział Niels Smedegaard z DFDS.
Prom Kaunas Seaways to należąca do duńskiego DFDS jednostka pływająca pod litewską banderą. Statek został wyczarterowany ukraińskiemu przewoźnikowi Ukrferry, który obsługuje połączenia na Morzu Czarnym.

PromySkat

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-28

1 EUR - 4,3116 1 USD - 3,9922
1 CHF - 4,5292 1 GBP - 5,0404

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin