WARSZAWA: 16:49 | LONDYN 14:49 | NEW YORK 09:49 | TOKIO 23:49

Gryfia chce sprzedać „Gryfię”

Dodano: 12 maj 2022, 15:05

Morska Stocznia Remontowa Gryfia w Szczecinie wystawiła na sprzedaż zbudowany w 1887 roku prom „Gryfia”. Zdecydowana większość osób, z którymi rozmawialiśmy uważa, że liczący 135 lat prom powinien pozostać w Szczecinie.
– Ten prom może być zalążkiem skansenu morskiego w Szczecinie – mówił w już w 2020 roku kpt. ż.w. Włodzimierz Grycner.
Rozstrzygnięcie przetargu ma nastąpić 31 maja. Z dotychczasowych informacji wynika, że ani władze Miasta, ani Województwa nie wyraziły zainteresowania zakupem jednostki, a szkoda, bo „Gryfia” mogłaby stanowić ciekawą atrakcję dla mieszkańców i turystów.
Szczecin nie ma niestety szczęścia do morskich zabytków. Wiele lat temu pływający w barwach Polskiej Żeglugi Morskiej parowiec „Sołdek”, którego portem macierzystym był przez wiele lat Szczecin został przekazany do Gdańska i dziś jest siedzibą tamtejszego Muzeum Morskiego i doskonałą atrakcją turystyczną. Ze statku „Kapitan Maciejewicz” pozostał tylko stojący na Łasztowni maszt, z którym przez wiele lat nie bardzo było wiadomo, co zrobić (wcześniej stał przy Trasie Zamkowej i toczyła się dyskusja, czy ma wrócić na stare miejsce, czy powinien znaleźć się w nowej lokalizacji) ostatecznie zdecydowano się na drugie rozwiązanie i maszt stoi na Łasztowni.
W 2006 roku zezłomowano zbudowaną w 1914 roku pogłębiarkę ssąco – refulacyjną „Mamut”, która znajdowała się we flocie Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych w Szczecinie. Bardzo ciekawą jednostkę przekazano na złom i pocięto, bo nie doczekała się wystarczającej ochrony konserwatorskiej. (Szczegóły tutaj: https://www.infomare.pl/morskie-historie-ostatni-mamut-zginal-w-szczecinie/).
Warto pamiętać, że prom Gryfia wybudowała w roku 1887 szczecińska stocznia Vulcan. Cena wywoławcza w przetargu wynosi 150 tysięcy złotych netto. Otwarcie ofert nastąpi 31 maja o godzinie 12.00 i wtedy dowiemy się, czy „Gryfia” zostanie w Szczecinie.

Gryfia

Tekst: Wojciech Sobecki
Fot. Morska Stocznia Remontowa „Gryfia”.