WARSZAWA: 10:13 | LONDYN 08:13 | NEW YORK 03:13 | TOKIO 17:13

Gryfia wyremontuje statki PŻM

Dodano: 06 gru 2016, 22:58

W przyszłym roku Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” wyremontuje co najmniej 12 statków Polskiej Żeglugi Morskiej. W ten sposób kontynuowana będzie trwająca od dłuższego czasu współpraca szczecińskich firm.
Podpisana 6 grudnia br. umowa opiewa na kwotę 7,5 mln USD. Umowa dotyczy remontów masowców o nośności 30 i 38 tys. DWT. Cztery mniejsze statki będą remontowane na Bahamach ponieważ są eksploatowane w tamtym rejonie i sprowadzanie ich na remont do Polski jest nieopłacalne. Zlecenie PŻM stanowi 30% budżetu szczecińskiego zakładu „Gryfii” (stocznia ma jeszcze drugi zakład w Świnoujściu).
PŻM chce zdążyć z remontami klasowymi swoich statków do września przyszłego roku, bowiem wówczas wchodzi w życie tzw. konwencja balastowa, zgodnie z którą podczas remontu klasowego każda jednostka będzie musiała mieć zainstalowane specjalne urządzenie do oczyszczania wód balastowych. Koszt takiego urządzenia to kilkaset tysięcy dolarów.
Obecnie w Gryfii remontowane są dwa statki PŻM „Solina” i „Skawa”. Zakres prac obejmuje konserwację kadłuba i ładowni, remonty maszynowe i elektryczne oraz przegląd dźwigów ładunkowych i urządzeń pokładowych.
Łącznie w ostatnich trzech latach MSR Gryfia wykonała remonty 17 statków szczecińskiego armatora, w tym również promów pasażerskich.
dsc_0133