WARSZAWA: 02:45 | LONDYN 00:45 | NEW YORK 19:45 | TOKIO 09:45

Henryk Jaskuła- zapomniany samotnik

Dodano: 14 cze 2019, 21:00

Pojawia się coraz więcej informacji na temat trwających własnie w Szczecinie Dni Morza, uroczyście obchodzono jubileusz 50-lecia wodowania „Daru Szczecina” i wydaje się, że nieco w cieniu morskich i okołomorskich uroczystości pozostało wydarzenie, które tworzyło historię polskiego żeglarstwa. 12 czerwca 1979 roku kpt. Henryk Jaskuła na „Darze Przemyśla” rozpoczął swój samotny wokółziemski rejs bez zawijania do portów.
W grudniu 1977 rozpoczęły się w stoczni im. Conrada w Gdańsku pierwsze prace przy budowie jachtu. 23 września 1978 odbył się chrzest „Daru Przemyśla”, na którym 9 miesięcy później – 12 czerwca 1979 o godzinie 10.00 z Gdyni Henryk Jaskuła wyruszył w samotny rejs. Była to pierwsza wyprawa żeglarza samotnika, który wyruszył z polskiego portu. Na „Darze Przemyśla” nie było żadnego sprzętu radiowego, pozwalającego żeglarzowi na skuteczne wezwanie pomocy, było tylko radio UKF do łączności na krótkim dystansie. Na jednostce nie było także tratwy ratunkowej. Zapasy żywności stanowiły konserwy mięsne, otrzymana od wojska grochówka oraz dwukilogramowe bochenki chleba.
Rejs trwał 344 dni (trasa prowadziła z Gdyni, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii i Nowej Zelandii, wokół Przylądka Horn i z powrotem do Gdyni) i zakończył się 20 maja 1980 roku, kiedy o godzinie 11.20 „Dar Przemyśla” wpłynął do basenu żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego.
Już podczas pierwszego rejsu, Jaskuła planował kolejną samotną wyprawę dookoła świata, która jednak nigdy nie doszła do skutku. W 1987 roku zorganizowano bez udziału Jaskuły rejs do Hawany. Jednostka jednak nigdy na Kubę nie dotarła. Podczas rejsu rozbiła się o skały, na szczęście nikt z członków 7-osobowej załogi nie odniósł poważnych obrażeń. Wypadek „Daru Przemyśla” ostatecznie przekreślił plany o kolejnym samotnym rejsie kapitana Jaskuły. Henryk Jaskuła jest pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w historii, który samotnie, bez zawijania do portów opłynął świat. W 2013 roku został nagrodzony Super Kolosem za całokształt dokonań żeglarskich.

Jacht „Dar Przemyśla” w porcie w Gdyni/fot Wikipedia

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin