WARSZAWA: 21:21 | LONDYN 19:21 | NEW YORK 14:21 | TOKIO 04:21

Hybryda ze stoczni CRIST dla Islandii

Dodano: 01 cze 2019, 12:48

4 czerwca stocznia Crist S.A., przekaże w pełni wyposażony, hybrydowy prom pasażersko-samochodowy islandzkiemu armatorowi Vegagerðinowi. Jednostka ma obsługiwać rejsy pomiędzy wyspami islandzkiego archipelagu Westmana.
Prom NB 70 „Herjólfur”, obsługiwać będzie trasę pomiędzy Landeyjahöfn, a Vestmannaeyjar – wyspami leżącymi w archipelagu Westmana, położonym 9 kilometrów na południe od Islandii. Vestmannaeyjar znane jest jako urokliwe, powulkaniczne miejsce wycieczek oraz ze słynnego zdjęcia samotnego domu położonego nieopodal urwiska.
Czas podróży na tej trasie wyniesie zaledwie 20 minut. Będzie to możliwe dzięki parametrom i wyposażeniu jednostki zapewniającym wysoką manewrowość oraz wydajnemu układowi napędowemu. Statek jest wyposażony hybrydowy system napędu głównego.
Nowoczesna konstrukcja NB 70 pozwala na operowanie w bardzo trudnych warunkach morskich – południowe wody Islandii zdominowane są przez długie fale oceaniczne oraz krótkie fale lokalne wywołane przez wiatr. Zimą nie rozpieszczają również warunki pogodowe – niskie temperatury oraz ulewne deszcze nie stanowią jednak wyzwania dla promu zbudowanego w stoczni CRIST S.A.

– Po „Elektrze” dla armatora z Finlandii oraz uczestnictwie w projekcie „Color Hybrid” dla Norwegów, to kolejny prom hybrydowy, który powstał w naszej stoczni. Mamy nadzieję na podtrzymanie tego trendu w przyszłości i wzmocnienie naszej pozycji na rynku europejskim, jako producenta innowacyjnych jednostek pasażerskich – podsumowuje Tomasz Wrzask, PR Manager Crist S.A.
Prom będzie obsługiwany przez dziesięcioosobową załogę, pomieści także od 390 pasażerów w sezonie zimowym do 540 pasażerów w sezonie letnim. Różnica wynika z posiadanego zewnętrznego tarasu niemożliwego zazwyczaj do wykorzystania w zimie.
Termin ostatecznego przekazania jednostki uległ wcześniej przesunięciu, w związku z występującymi między stocznią CRIST, a Vegagerðin różnicami w sprawie ostatecznego rozliczenia promu:
– Przekazujemy, w pełni wyposażoną, gotową jednostkę o napędzie hybrydowym, która jest większa i lepiej wyposażona od pierwotnie zamawianego przez stronę islandzką promu. Cieszymy się, że pomimo początkowych różnic co do kwoty ostatecznego rozliczenia jednostki, obie strony doszły do finalnego, kompromisowego porozumienia, które satysfakcjonuje zarówno CRIST, jak i Vegagerðin – podkreśla Wrzask.
Całość prac projektowych, od dokumentacji klasyfikacyjnej po dokumentację roboczą powstała w Polsce i jest kontraktową odpowiedzialnością CRIST S.A. Zamawiającym jest Vegagerðin – Islandzki Urząd Transportu Drogowego. Zarządza on blisko 13 000 km dróg krajowych Islandii. Wśród typowych zadań urzędu, takich jak planowanie, projektowanie czy też utrzymanie dróg, Vegagerðin zajmuje się także nadzorowaniem firm świadczących usługi transportu promowego.

Podstawowe dane jednostki:
Długość całkowita: 71,78 m
Szerokość: 15,10 m
Maksymalna pojemność: 540 pasażerów + 10 załogi

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin