WARSZAWA: 02:57 | LONDYN 00:57 | NEW YORK 19:57 | TOKIO 09:57

I LOVE POLAND W BRYTYJSKIM PLYMOUTH

Dodano: 15 lis 2018, 12:33

16 listopada 2018 roku I Love Poland zawita do brytyjskiego Plymouth. To pierwszy port na trasie rejsu dookoła świata w ramach projektu polskiej Fundacji narodowej.
W 2018 roku Polska uroczyście obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości. Jedną z ważniejszych inicjatyw Polskiej Fundacji Narodowej w ramach jubileuszu jest projekt I LOVE POLAND. Rejs najszybszego polskiego pełnomorskiego jachtu pełni cele szkoleniowe, edukacyjne oraz promuje wizerunek Polski na świecie. Pierwszym zagranicznym portem, do którego zawita jacht PFN jest Plymouth. Wybór miejsca jest nieprzypadkowy. Plymouth jest miastem siostrzanym Gdyni, gdzie powstał pierwszy polski port po odzyskaniu niepodległości.
Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Filip Rdesiński:
Jestem niezwykle szczęśliwy, że jacht I LOVE POLAND, którego zadaniem jest m.in. promocja naszego kraju, zawitał do Plymouth – pierwszego zagranicznego portu w jego światowym rejsie. Sporo tu polskich akcentów. Plymouth jest miastem siostrzanym Gdyni, pierwszego portu wybudowanego przez państwo polskie po odzyskaniu niepodległości. W Plymouth-Devonport stacjonowały okręty Polskiej Marynarki Wojennej w czasie II Wojny Światowej. To, wreszcie, z Plymouth wypływają polscy żeglarze w swoje morskie i oceaniczne podróże. Swoją obecnością chcemy podziękować lokalnej społeczności za pomoc Polakom w czasie wojny i po jej zakończeniu.
Z okazji wizyty I LOVE POLAND w Plymouth w dniach 16-18 listopada 2018 r. Polska Fundacja Narodowa zorganizowała szereg uroczystości związanych ze stuleciem niepodległości.
Kapitan jachtu I LOVE POLAND Jarosław Kaczorowski:
Jestem polskim żeglarzem, moim domem w Polsce jest Gdynia. Dlatego czuję podwójną satysfakcję, że wraz z załogą jachtu I LOVE POLAND, który stanowi wizytówkę naszego kraju za granicą, mogę brać udział w spotkaniach z mieszkańcami Plymouth, miasta siostrzanego Gdyni. Takie spotkania sprzyjają wzajemnemu poznawaniu się, budowaniu relacji, dzięki którym nawiązują się przyjaźnie na lata. Do Plymouth wrócimy w przyszłym roku w maju.
16 listopada, w ramach dwudniowej wizyty załoga I LOVE POLAND odwiedzi szkołę Plymouth College. Dla brytyjskich uczniów przygotowano specjalną prezentację o projekcie I LOVE POLAND i o Polsce. Po południu załoga polskiego jachtu będzie gościć grupę 50 kadetów z Combined Cadet Force. Na wieczór zaplanowano spotkanie z mieszkańcami Plymouth w Ocean Studios, oraz wykład brytyjskiego historyka na temat wspólnych działaniach polskich i brytyjskich sił zbrojnych podczas II wojny światowej. W sobotę 17 listopada załoga I LOVE POLAND odwiedzi szkołę polonijną w Plymouth, w której uczy się ponad 260 dzieci z polskich rodzin. Uczniowie wezmą udział w konkursie wiedzy o Polsce, którego finał odbędzie się w maju 2019 roku, gdy w drodze powrotnej z USA I LOVE POLAND ponownie zacumuje w Plymouth.
18 listopada o godzinie 11 do Plymouth przybędzie ambasador pełnomocny RP w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej dr. hab. Arkady Rzegocki, a także przedstawiciele PFN oraz portu siostrzanego w Gdyni. Goście oraz załoga jachtu, w asyście orkiestry Szkoły Kadetów złożą kwiaty przy tablicy poświęconej Polskiej Marynarce Wojennej oraz pod pomnikiem lotników RAF. W południe, na pokładzie I LOVE POLAND przedstawiciele PFN wręczą kapitanowi Jarosławowi Kaczorowskiemu banderę. Kolejnym portem na trasie rejsu I LOVE POLAND będzie Lizbona.

Polska Fundacja Narodowa

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin