WARSZAWA: 16:23 | LONDYN 14:23 | NEW YORK 09:23 | TOKIO 23:23

IKEA, Amazon, Unilever, Tchibo, Michelin i inne wielkie sieci handlowe walczą o poprawę klimatu

Dodano: 21 paź 2021, 7:34

Amazon, Ikea, Unilever i Michelin należą do grupy dziewięciu międzynarodowych firm, które zobowiązały się do przeniesienia całego swojego frachtu morskiego na statki napędzane paliwami zeroemisyjnymi do 2040 roku. Do tej grupy firm należą także: Inditex, Patagonia, Brooks Running, Frog Bikes i Tchibo.
Celem związku przedsiębiorstw który przyjął nazwę Cargo Owners for Zero Emission Vessels (coZEV) jest podjęcie skutecznych działań na rzecz przyspieszenia dekarbonizacji żeglugi. Eksperci grupy twierdzą, że obecnie żegluga napędzana ciężkim olejem opałowym wytwarza 1 mld ton zanieczyszczeń klimatycznych każdego roku – to tyle, ile kraje G7 lub wszystkie elektrownie węglowe w Ameryce razem wzięte.
Członkowie grupy wzywają również decydentów na całym świecie do podjęcia szybkich i ambitnych działań na rzecz dekarbonizacji żeglugi morskiej w ramach krajowych, regionalnych i międzynarodowych możliwości.
Sygnatariusze porozumienia wysłali ważny sygnał do rynku żeglugowego, że chcą korzystać z transportu o zerowej emisji dwutlenku węgla i oczekują od branży szybkiego przyspieszenia działań na rzecz dekarbonizacji żeglugi w nadchodzących latach. Sygnatariusze stwierdzili także, że nie będą uważać skroplonego gazu ziemnego (LNG) za paliwo bezemisyjne w transformacji żeglugi oceanicznej.

fot. IKEA