WARSZAWA: 09:05 | LONDYN 07:05 | NEW YORK 02:05 | TOKIO 16:05

IMO nagrodzi pierwszą kobietę za wyjątkową odwagę na morzu

Dodano: 13 lip 2016, 9:30

Kapitan tankowca Sampurna Swarajya, Radhika Menon otrzyma tegoroczną nagrodę Międzynarodowej Organizacji Morskiej – IMO za wyjątkową odwagę na morzu (2016 IMO Award for Exceptional Bravery at Sea) za udzielenie pomocy siedmiu rybakom z tonącego kutra podczas sztormu.
Rada IMO podczas swojego już 116 spotkania w Londynie, zatwierdziła decyzję na temat przyznania nagrody za ogromną odwagę, jaką wykazała się pani Menon podczas dramatycznej akcji ratunkowej przeprowadzonej w czerwcu zeszłego roku w Zatoce Bengalskiej.
Kapitan Menon została nominowana przez rząd Indii za uratowanie siedmiu rybaków, którzy dryfowali w trudnych warunkach pogodowych po awarii silnika, utraty kotwicy oraz zapasów żywności i wody.
Podczas ogromnego sztormu, w czasie którego fale sięgały wysokości 7m, wiatr wiał z prędkością powyżej 111km/h oraz występował ulewny deszcz, drugi oficer na statku Sampura Swarajya zauważył łódkę około 2,5 km od od zatoki Gopalpur, w okręgu Orissa, zmagającą się z żywiołem.
Kapitan Menon natychmiast zarządziła akcję ratunkową, dzięki której rybacy szczęśliwie powrócili do swoich bliskich.
Kapitan Menon jest pierwsza kobietą kapitan w Indyjskiej Marynarce Handlowej oraz pierwszą kobietą, która otrzyma nagrodę IMO za wyjątkową odwagę na morzu.
e1029625_Bravery-Award
Promy24.com