WARSZAWA: 00:03 | LONDYN 22:03 | NEW YORK 17:03 | TOKIO 07:03

Informacja MSZ w sprawie polskich marynarzy w Nigerii

Dodano: 02 gru 2015, 20:36

Informujemy, że dziś trzech spośród jedenastu członków załogi, którzy na statku „Szafir” dopłynęli do portu w Onne, powróciło bezpiecznie do kraju.
Obecnie przebywają ze swoimi rodzinami. W trakcie podróży do Polski nasi obywatele zostali otoczeni opieką przez polskie służby konsularne. W kraju marynarze oraz ich rodziny otrzymają dalsze wsparcie, w tym pomoc psychologiczną.
Wczoraj w centrali MSZ odbyło się kolejne posiedzenie powołanego w piątek rządowego, międzyresortowego zespołu kryzysowego. Rodziny oraz bliskich członków załogi statku „Szafir” zapewniamy, iż Ministerstwo Spraw Zagranicznych kontynuuje działania na rzecz naszych obywateli, którzy pozostają w Nigerii. W trosce o ich dobro MSZ i ambasada RP w Abudży są w stałym kontakcie z władzami nigeryjskimi, armatorem oraz rodzinami marynarzy. Polski konsul jest na miejscu i w stałym kontakcie z pozostałymi członkami załogi.
Apelujemy do mediów i dziennikarzy, aby przy publikowaniu informacji na temat sytuacji kierowali się przede wszystkim względami bezpieczeństwa naszych marynarzy oraz poszanowaniem prywatności ich rodzin. Mając na uwadze dobro członków załogi, MSZ nie przekazuje żadnych dodatkowych informacji.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
2 grudnina 2015