WARSZAWA: 15:56 | LONDYN 13:56 | NEW YORK 08:56 | TOKIO 22:56

Iskra AMW Gdynia triumfuje w Szczecinie!

Dodano: 08 cze 2020, 6:51

Pierwsza runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zakończyła się w Szczecinie zwycięstwem załogi Klubu Sportowego ISKRA Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (ISK) w składzie Wojciech Myśliwiec, Marcin Panaś, Rafał Błażejczyk i Przemysław Kaleta. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi Yacht Klubu Polski Gdynia (YKP) ze sternikiem Rafałem Sawickim oraz Yacht Clubu Gdańsk (YCG) ze sternikiem Krzysztofem Małeckim. W regatach udział bierze 12 czołowych załóg klubowych w Polsce.
W ciągu dwóch dni rozegrano 22 wyścigi, ale dopiero ostatni z nich zdecydował o ostatecznej kolejności w czołowej trójce. Przed finałowym wyścigiem różnice pomiędzy Iskrą, YKP i YCG były raptem jednopunktowe i każda z tych załóg mogła wygrać całe regaty. Najlepiej popłynęła Iskra i została pierwszym liderem rankingu Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej 2020.
Załoga YCG po doskonałym pierwszym dniu i prowadzeniu po 12 wyścigach, w niedzielę pływała już mniej równo i spadła na 3 miejsce. Odwrotnie pływała natomiast załoga YKP, po słabszej nierównej sobocie, w niedzielę zanotowała aż 3 wygrane wyścigi i awans na fotel wicelidera rankingu.
Słabszy drugi dzień natomiast zanotowała załoga aktualnego Mistrza Polski czyli Giżyckiej Grupy Regatowe (GIZ – sternik Marek Stańczyk) i straciła szanse na medalowe miejsce spadając z 2 na 4 pozycję.
Za plecami pierwszej czwórki, zaciętą walkę przez oba dni stoczyły pozostałe załogi, z których najlepszym finiszem popisała się miejscowa załoga SEJK Pogoń Szczecin (POG – sternik Krzysztof Łobodziec) kończąc zawody na 5 miejscu. Warto wspomnieć o niespodziewanie niskim miejscu aktualnych Wicemistrzów Polski z klubu Legia Warszawa (LEG – sternik Jakub Pawluk), którzy po nierównym pływaniu zakończyli inauguracyjna runde dopiero na 9 miejscu.

Ostateczne wyniki 1 rundy Ekstraklasy, Szczecin 6-7 czerwca:
1. ISK – KS Iskra AMW Gdynia (Wojciech Myśliwiec) – 20 pkt
2. YKP – Yacht Klub Polski Gdynia (Rafał Sawicki) – 22 pkt
3. YCG – Yacht Club Gdańsk (Krzysztof Małecki) – 24 pkt
4. GIZ – Giżycka Grupa Regatowa (sternik Marek Stańczyk) – 33 pkt
5. POG – SEJK Pogoń Szczecin (Krzysztof Łobodziec) – 35 pkt
6. 77R – 77Racing Gdańsk (Paweł Ejsmont) – 43 pkt
7. SZT – Sztorm Grupa Warszawa (Piotr Małecki) – 43 pkt
8. OKZ – Olsztyński Klub Żeglarski (Wiktor Plitko) – 44 pkt
9. LEG – Legia Warszawa (Jakub Pawluk) – 45 pkt
10. DZY – Dżygit Białystok (Tomasz Kulesza) – 47 pkt
11. WOL – UKS Albatros Wolin (Aleksander Waszkiewicz) – 52 pkt
12. YCS – Yacht Club Sopot (Paweł Górski) – 55 pkt

Info+foto mat. prasowe