WARSZAWA: 02:34 | LONDYN 00:34 | NEW YORK 19:34 | TOKIO 09:34

„JA, ŻOŁNIERZ WOJSKA POLSKIEGO PRZYSIĘGAM!”

Dodano: 08 lut 2016, 14:17

W piątek 5 lutego przed okrętem muzeum ORP Błyskawica w Gdyni odbyła się uroczysta przysięga wojskowa elewów w ramach służby przygotowawczej. 97 ochotników złożyło uroczyste ślubowanie na sztandar Komendy Portu Wojennego Gdynia donosi portal 3. Flotylli Okrętów.
Ceremonię poprzedziła uroczysta Msza Święta w intencji elewów w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywie, a następnie w samo południe przed ORP „Błyskawica” zacumowanym przy Nabrzeżu Pomorskim kandydaci do zawodowej służby wojskowej złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.
Ochotnicy pochodzący z całej Polski, 7 stycznia br. rozpoczęli wojskowe szkolenie przygotowawcze. Ćwiczenia odbywają się w Komendzie Portu Wojennego Gdynia, a dokładnie na militarnych obiektach Punktu Bazowania w Helu. Służba przygotowawcza została podzielona na dwa okresy: szkolenie podstawowe, które potrwa 3 miesiące oraz szkolenie specjalistyczne, które potrwa miesiąc. Szkolenie podstawowe to przede wszystkim regulaminy i musztra, profilaktyka i dyscyplina wojskowa, szkolenie ogniowe, taktyka, a także budowa i eksploatacja podstawowego sprzętu wojskowego. Podczas drugiej części ćwiczeń żołnierze będą szkolili się w różnych specjalnościach, w zależności od zgłaszanych potrzeb z jednostek wojskowych. Szkolenie przygotowawcze zakończy się 29 kwietnia.
Służba przygotowawcza to pierwszy etap selekcji ochotników do zawodowej służby wojskowej. W ćwiczeniach biorą udział mężczyźni, którzy dotychczas nie pełnili czynnej służby wojskowej. Głównym celem szkolenia przygotowawczego jest sprawdzenie, którzy ochotnicy nadają się do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Z najlepszymi żołnierzami dowódcy jednostek wojskowych podpiszą kontrakty do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Nadane zostaną im również przydziały kryzysowe. Ochotnicy, z którymi nie zostaną podpisane kontrakty do NSR, stają się żołnierzami rezerwy i stanowią zasoby rezerw osobowych na potrzeby obronne naszego kraju.
Przysięga_2
Przysięga_3
Źródło: http://3fo.wp.mil.pl, foto Marian Kluczyński

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-22

1 EUR - 4,3199 1 USD - 3,9804
1 CHF - 4,5379 1 GBP - 5,0454

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin