WARSZAWA: 12:48 | LONDYN 10:48 | NEW YORK 05:48 | TOKIO 19:48

Jeden z najwyższych zysków w historii Grupy Azoty POLICE

Dodano: 12 mar 2016, 10:12

Rok 2015 przyniósł kolejne przełomowe wyniki finansowe Grupy Azoty Police. W ciągu ostatnich pięciu lat, największy kompleks przemysłowy na Pomorzu Zachodnim, pod kierownictwem obecnego Zarządu z Krzysztofem Jałosińskim na czele, notował stałe wzrosty, osiągając
w minionych 12 miesiącach prawie 165 mln zysku netto i niespełna 300 mln wypracowanej nadwyżki pieniężnej. Przeprowadzone działania tworzą znakomite perspektywy dalszego rozwoju i wzmacniają pozycję Spółki na świecie. W ubiegłym roku rozpoczęto inwestycję wartą 1,7 mld zł dot. budowy instalacji do produkcji propylenu metodą PDH oraz zwiększono o kolejne 100 tys. ton zużycie fosforytów z Senegalu.
Dzięki blisko 14% wzrostowi przychodów ze sprzedaży (2,74 mld zł wobec 2,41 mld zł w 2014 r.) i dalszej optymalizacji działalności, Grupa Azoty Police odnotowała w 2015 r. jeden z najwyższych w historii zysków netto na poziomie 165 mln zł. Wynik EBITDA (nadwyżka środków pieniężnych) wzrósł w tym okresie o 69%, tj. do 293 mln zł (173 mln zł w 2014 r.). Głównymi czynnikami wpływającymi na uzyskanie tak znakomitych wyników są m.in.: umocnienie pozycji Spółki Afrig w Senegalu, zmniejszenie wskaźników zużycia surowców i liczby awarii na instalacjach produkcyjnych, realizacja programu Azoty Pro, zmniejszenie liczby nawozów i skuteczna realizacja programu marketingowego, w tym sportowego.
– Od czasu zakończenia konsolidacji nasz zysk wzrósł czterokrotnie. Skutecznie realizujemy strategię obraną przez Grupę Azoty, dzięki czemu zarówno jej, jak i nasza pozycja na polskim i międzynarodowym rynku jest coraz mocniejsza. Świadczą o tym wyniki finansowe „Polic” za 2015 r. – niemal trzykrotny wzrost zysku netto oraz podniesienie o prawie 70 proc. wyniku EBITDA. A co ważne – drugi rok z rzędu to biznes nawozowy jest motorem i lokomotywą naszej Spółki – powiedział Krzysztof Jałosiński, Prezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A.
Ostatnie pięć lat było okresem, w którym Grupa Azoty Police charakteryzowała się stałym i dynamicznym rozwojem zwiększając efektywność działania na wielu płaszczyznach. W tym czasie wypracowano 13 mld zł przychodów, 1,2 mld zł EBITDA, 731 mln zł zysku netto, a także poniesiono nakłady inwestycyjne w wysokości 824 mln zł, a na dywidendy dla akcjonariuszy przeznaczono 116 mln zł. Akcje Spółki z poziomu 7,5 zł na koniec 2010 r. wzrosły do poziomu 27,5 zł na koniec 2015 r.
– Dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami jest dla nas bardzo ważne i to nie tylko z punktu widzenia realizowania strategii Grupy Azoty. Chcemy w ten sposób uwiarygodniać reprezentowaną przez nas Spółkę wśród dotychczasowych akcjonariuszy, ale także zachęcać nowych inwestorów do inwestycji kapitałowych w Spółkę z Polic. Dlatego od trzech lat wypłacamy dywidendę, a obecnie zarekomendowaliśmy wypłatę dywidendy za 2015 r. na najwyższym w historii Spółki poziomie, bo 67,5 mln zł, tj. 0,90 zł/1 akcję – dodał Wojciech Naruć, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A.
W 2013 r. z powodzeniem zrealizowano transakcję przejęcia spółki African Investment Group, dzięki czemu Grupa Azoty Police uzyskała dostęp do własnych złóż fosforytów uniezależniając się od dostaw surowców oraz obniżając koszty ich pozyskiwania. W ciągu ostatnich pięciu lat Grupa Azoty Police umocniła pozycję stabilnego i największego pracodawcy w regionie zachodniopomorskim, podnosząc świadczenia dla pracowników, a także dzieląc się z nimi zyskiem, tak jak w przypadku akcjonariuszy.
W ubiegłym roku firma rozpoczęła realizację jednej z największych inwestycji w historii polskiej chemii ciężkiej. Wart 1,7 mld złotych projekt budowy instalacji do produkcji propylenu metodą PDH ma w założeniu podwoić przychody i zyski spółki. W wyniku inwestycji powstanie instalacja dorównująca wielkością istniejącym Zakładom, w której zatrudnienie znajdzie kilkaset osób. Projekt zakłada także rozbudowę polickiego portu.
– Instalacja PDH to nasza flagowa inwestycja, która podniesie znaczenie Spółki oraz wzmocni wpływ „Polic” na gospodarkę regionu i całej Polski. W 2015 r. podjęliśmy szereg działań zmierzających ku realizacji tego przełomowego dla branży chemicznej projektu. Było to m.in. podpisanie umowy z globalnym koncernem Honeywell na dostawę innowacyjnej technologii oraz powołanie spółki celowej PDH Polska S.A. – dodał Krzysztof Jałosiński.
Istotnym elementem realizacji strategii jest także optymalizowanie kosztów operacyjnych. Zainicjowany w Policach, obejmujący całą Grupę Azoty, program doskonałości operacyjnej Azoty PRO przynosi wielomilionowe oszczędności, a jego wyniki w 2015 r. pięciokrotnie przewyższyły prognozy.
Jako największy pracodawca w województwie zachodniopomorskim Grupa Azoty Police przywiązuje szczególne znaczenie do rozwijania relacji ze społecznością lokalną, współorganizując najważniejsze wydarzenia kulturalne i sportowe w regionie. W 2015 r. hala widowiskowo-sportowa w Szczecinie oficjalnie zmieniła nazwę na „Azoty Arena”. Firma aktywnie wspierała też zachodniopomorskie drużyny sportowe: siatkarskiego mistrza Polski kobiet – Chemika Police oraz piłkarską drużynę – Pogoni Szczecin. Promowanie marki poprzez sport przekłada się na utożsamianie się z nią klientów, a w konsekwencji podnosi wolumen sprzedaży nawozów. Realizacja strategii, w tym działań marketingowych, wpływa na umocnienie obecności Spółki i produktów wytwarzanych w Policach na rynku krajowym i międzynarodowym.
Miniony rok był dla Grupy Azoty Police historyczny nie tylko ze względu na wyniki i rozpoczęcie kluczowej inwestycji, ale także w związku z obchodami 50-lecia Zakładów oraz dziesiątej rocznicy debiutu spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych. W trakcie dekady notowania „Polic” wzrosły o ponad 120 proc., a obecnie przekraczają wartość początkową o ponad 150 proc.

***
GA Zakłady Chemiczne „Police” S.A., wchodzące w skład Grupy Azoty S.A. są jedną z największych firm chemicznych w Polsce. W 2015 r. przychody Spółki wyniosły 2,7 mld zł, przy zysku netto na poziomie 169 mln zł. Łącznie „Police” zatrudniają 2 343 pracowników (stan na dzień 31.12.2015). W 2015 r. Spółka otrzymała m.in.: statuetkę Konika Morskiego przyznawaną przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szczecina i Pomorza Zachodniego „Business Club Szczecin” za wkład w rozwój gospodarczy regionu (styczeń), tytuł Zachodniopomorskiego Orła Eksportu w kategoriach Najlepszy Eksporter, Eksportowy produkt (maj), Diamentowy Matrix w kategorii „Internship” przyznawaną przez Zachodniopomorską Szkołę Biznesu (listopad), nagrodę Wybitnego Eksportera Roku 2015 (listopad), natomiast Prezes Zarządu Krzysztof Jałosiński otrzymał tytuł Osobowości Eksportu. W 2013 r. Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. dokonała zakupu 55% udziałów spółki African Investment Group S.A. z siedzibą w Dakarze dysponującej dostępem do złóż fosforytów oraz złóż piasków ilmenitowych w Senegalu. „Police” bardzo poważnie traktują w swoich działaniach kwestię społecznej odpowiedzialności biznesu, dlatego angażują się w projekty wspierającej lokalną społeczność oraz rozwój regionu.
DSC02148
DSC02162
Fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-27

1 EUR - 4,3067 1 USD - 3,9682
1 CHF - 4,5113 1 GBP - 5,0353

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin