WARSZAWA: 19:30 | LONDYN 17:30 | NEW YORK 12:30 | TOKIO 02:30

Jedna nagroda to dla nich za mało! Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat 47

Dodano: 02 cze 2016, 10:43

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie zdobył aż trzy nagrody na tegorocznej, 47. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Legnica Cantat, który odbył się w miniony weekend.
Pięćdziesięcioosobowy zespół pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch zdobył Złoty Dyplom, drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Legnicy. Chór Akademii Morskiej w Szczecinie jako jedyny otrzymał również wyjątkowe wyróżnienie: Nagrodę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Zarządu Głównego w Warszawie za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego. Dziełem, za które została przyznana nagroda jest Ave Maris Stella Piotra Jańczaka.
Udział w konkursie Legnica Cantat nie jest dziełem przypadku – zespoły chóralne wyłaniane są na podstawie wcześniejszych eliminacji i starannej selekcji. Sam udział w tym konkursie jest już wyróżnieniem, a zajęcie czołowego miejsca świadczy o bardzo wysokim poziomie i doskonałym przygotowaniu chóru, jest spełnieniem marzeń każdego dyrygenta i chórzysty. Tegoroczna edycja była szczególna, gdyż po 23 latach przerwy koncerty odbyły się znów w Sali Królewskiej w legnickiej Akademii Rycerskiej.
Legnica_Cantat_47_ChAM
Legnica_Cantat_47_S_Fabianczyk-Makuch
Ogólnopolski Turniej Chórów w Legnicy to najstarszy i najbardziej prestiżowy festiwal chóralny w kraju. Zainicjowany został przez nieżyjącego już legnickiego dyrygenta i animatora ruchu muzycznego Henryka Karlińskiego. Ideą festiwalu jest doskonalenie poziomu wykonawczego amatorskich zespołów chóralnych, popularyzowanie twórczości chóralnej oraz promocja współczesnej literatury chóralnej. Nagrodą główną jest Rubinowa Lutnia im. Jerzego Libana z Legnicy. To trofeum przechodnie. Jednak chór, który zdobędzie ją trzy razy zatrzymuje ją na zawsze.
Uczestnikami turnieju są chóry amatorskie oraz i zespoły wokalne.