WARSZAWA: 03:00 | LONDYN 01:00 | NEW YORK 20:00 | TOKIO 10:00

Jubileusz 40-lecia Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Dodano: 20 kw. 2016, 9:15

19 kwietnia w Kołobrzegu uroczyście obchodzono jubileusz 40-lecia działalności Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Firma powstała 31 stycznia 1976 roku, a jej pierwszym dyrektorem był Jan Szymański. PŻB nie od razu zajmowała się eksploatacją promów. Początkowo firma przejęła niewielkie jednostki „Ruciane” i „Soła”. Dopiero 8 marca 1977 roku, a więc ponad rok po powołaniu firmy do życia, zarządzeniem ministra handlu zagranicznego kołobrzeski armator rozpoczął przejmowanie promów. 31 marca 1977 promy: Gryf, Wawel, Skandynawia i Wilanów zostały przekazane nowemu armatorowi przez Polskie Linie Oceaniczne. W roku 1979, a więc zaledwie po trzech latach funkcjonowania, Polska Żegluga Bałtycka posiadała już 7 promów (Gryf, Scandinawia, Wilanów, Wawel, Rogalin, Pomerania i Silesia), z których dwa: Pomerania i Silesia zostały zbudowane w Stoczni Szczecińskiej.
Obecnie Polska Żegluga Bałtycka eksploatuje trzy promy: Wawel na linii Gdańsk-Nynäshamn, Baltivia i Mazovia na linii Świnoujście-Ystad, a w połączeniu z przeprawą przez most Oresund połączenie Świnoujście – Kopenhaga przez Ystad.
Między innymi o historii firmy, ale także o jej dniu dzisiejszym i planach na przyszłość mówił w jubileuszowym przemówieniu prezes PŻB, Piotr Redmerski.
– Dzisiejszy stan Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jest bardzo dobry. Mamy trzy promy i po okresie gospodarczych sztormów, wypłynęliśmy na spokojniejsze wody i walczymy o rynek. Obecnie nastał dobry czas dla całej polskiej gospodarki morskiej, w tym także dla armatorów promowych. Musimy wykorzystać ten czas i wspólnie podjąć działania, których efektem będzie budowa nowych, nowoczesnych i zdolnych sprostać wymaganiom rynku jednostek, aby z dumą patrzeć w przyszłość. Historia czterdziestu lat została już napisana, natomiast to, co wydarzy się w kolejnych latach zależy od nas – powiedział prezes PŻB.
Bardzo sympatycznym momentem uroczystości były wyróżnienia dla najstarszych pracowników Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, którzy przepracowali w firmie 40 lat. List gratulacyjny Prezydenta RP skierowany do uczestników jubileuszowej uroczystości odczytał członek zarządu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, Jakub Komers.
Pracownikom kołobrzeskiego armatora gratulował podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Paweł Brzezicki, który zwrócił także uwagę na fakt, że Polska Żegluga Bałtycka to dzisiaj dobrze zarządzana firma, która być może już w wkrótce będzie zamawiać promy w polskich stoczniach.
O miejscu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej na mapie gospodarczej Polski, ale także jej znaczeniu dla regionu i samego miasta Kołobrzeg wspomniał w swoim wystąpieniu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk. Minister wspomniał o bardzo istotnej roli PŻB w realizowanej przez obecny rząd, odbudowie polskiej gospodarki morskiej i zapewnił, że spółka w swoich działaniach może liczyć na wsparcie ze strony ministerstwa.