WARSZAWA: 06:17 | LONDYN 04:17 | NEW YORK 23:17 | TOKIO 13:17

Już wkrótce ruszą prace nad pierwszym na świecie promem napędzanym wodorem

Dodano: 26 Cze 2018, 22:35

Już wiadomo, gdzie zbudowany zostanie pierwszy na świecie prom napędzany wodorem. Jednostka taka powstanie w stoczni Ferguson Shipbuilder w Szkocji. To te zakłady zostały także liderem konsorcjum odpowiedzialnego za ten przyszłościowy projekt.
Coraz większy nacisk, który kładzie się na ekologiczne rozwiązania, prowadzi też do pojawiania się kolejnych innowacji, gdy chodzi o rynek promów. Jednym z rozwiązań, o których mówi się coraz głośniej, są promy napędzane wodorem. Wiadomo już, że pierwsza taka jednostka zostanie zbudowana w Szkocji.
Planowany statek będzie promem pasażersko-samochodowym. Jego budowa pochłonie 12,6 miliona euro, ale jednostka, która powstanie w ramach programu HySeas III, może liczyć na dofinansowanie ze środków europejskich. Unijna dotacja przyznana w ramach programu Horizon 2020 wyniesie 9,3 miliona euro.
Wiadomo już, gdzie będzie pływał nowy statek po zakończeniu prac. Ujawniono, że będzie działać w Szkocji, gdzie ma obsługiwać połączenia na Orkady (położony na północ od wybrzeży Szkocji archipelag).
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ro-pax zostanie zbudowany do 2020 r. Pierwsze prace ruszyć mają już 1 lipca. Wśród podmiotów zaangażowanych w projekt, poza stocznią Ferguson, znajdują się m.in. Uniwersytet St Andrews, Ballard Power Systems Europe (Dania), McPhy (Francja) czy Aerospace Centre DLR (Niemcy).

PromySkat

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-03-01

1 EUR - 4,5231 1 USD - 3,7572
1 CHF - 4,1211 1 GBP - 5,2396

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin