WARSZAWA: 12:45 | LONDYN 10:45 | NEW YORK 05:45 | TOKIO 19:45

Kajak Aleksandra Doby trafi do Morskiego Centrum Nauki

Dodano: 12 sie 2022, 6:51

Kajak „Olo”, którym słynny podróżnik Aleksander Doba trzy razy przepłynął Atlantyk, stanie się częścią ekspozycji Morskiego Centrum Nauki. Pozyskanie niezwykłego eksponatu kosztowało prawie 300 tys. zł.
Kajak będzie podwieszony nad głowami zwiedzających stanowisko poświęcone Aleksandrowi Dobie w Morskim Centrum Nauki. Będzie można także obejrzeć projekcję multimedialną poświęconą słynnemu kajakarzowi.

Podróżnik Aleksander Doba

– Aleksander Doba rozsławił Szczecin, Police, Pomorze Zachodnie na cały świat. Ofert zakupu jego kajaka było kilka, natomiast małżonka podróżnika była zdeterminowana do tego, aby został on w Szczecinie. W najbliższym czasie będzie montowany w Morskim Centrum Nauki. Serdecznie dziękuję marszałkowi województwa za to, że dba o to, aby dziedzictwo związane z morzem, żeglarstwem było obecne w MCN – mówił na konferencji prasowej dyrektor MCN, Witold Jabłoński.
Zbudowany z włókna węglowego kajak „Olo” ma 7 metrów długości, 1 metr szerokości i waży 750 kg. Został zaprojektowany i wybudowany w stoczni znanego szczecińskiego żeglarza Andrzeja Armińskiego.
„Olo” został wyposażony w urządzenia niezbędne do przeżycia podczas długich podróży oceanicznych, takie jak: odsalarka wody morskiej, panel słoneczny, akumulator, nadajnik satelitarny określający aktualną pozycję oraz telefon satelitarny. Bezpieczeństwo zapewniały dwie komory wypornościowe, przedziały wodoszczelne oraz specjalne pałąki zapobiegające wywróceniu się kajaka do góry dnem.

– Idea Morskiego Centrum Nauki wyrosła z idei muzeum morskiego. Taka była pierwotna koncepcja, która ewoluowała w stronę nowoczesnego ośrodka. Zapewniałem wtedy, że w MCN nie zabraknie akcentów, które będą świadczyły o morskiej historii Szczecina. Niewątpliwie ten kajak jest jednym z nich, sławił on Szczecin na całym świecie. To w nim Aleksander Doba, człowiek wielkiej pasji, determinacji i optymizmu, jako pierwszy w historii przepłynął Atlantyk. W tym kajaku witaliśmy go, kiedy wracał ze swoich wypraw – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Aleksander Doba jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Wcześniej opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Jezioro Bajkał.
W plebiscycie czytelników miesięcznika „National Geographic” zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015”.
W 2015 roku za rejs z Lizbony na Florydę otrzymał statuetkę „Kolosa” – najwyższe wyróżnienie wśród polskich podróżników.

Doba

Był także posiadaczem „Super Kolosa” za wszystkie swoje dokonania.
Kilka lat temu, podczas spotkania ze studentami Akademii Morskiej w Szczecinie Aleksander Doba mówił: „Nie szukajcie w życiu wymówek i usprawiedliwień przed samym sobą, dlaczego czegoś nie zrobiliście. Takie myślenie prowadzi w ślepą uliczkę, bo jakieś usprawiedliwienie zawsze się znajdzie, ale wówczas nigdy nie osiągniecie zamierzonych celów. Szukajcie rozwiązań problemów i uśmiechajcie się do życia”. Tak postrzegał rzeczywistość i wierny tym słowom pozostał do końca życia.
Podczas jednego ze spotkań słynny podróżnik napisał specjalne pozdrowienia dla czytelników naszego portalu.
Aleksander Doba zamarł 22 lutego 2021 roku podczas wyprawy na Kilimandżaro.

Aleksander Doba