WARSZAWA: 11:25 | LONDYN 09:25 | NEW YORK 04:25 | TOKIO 18:25

Kolejne militaria wydobyte z dna podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Dodano: 31 sie 2020, 21:17

Tor wodny Szczecin-Świnoujście ponownie objawia historyczne ciekawostki. Po prezentowanej na Wałach Chrobrego w lipcu podstawie zestawu przeciwlotniczego, instalowanego na niemieckich okrętach podwodnych oraz wcześniejszych znaleziskach związanych z ciężkim krążownikiem „Lützow”, podczas prac prowadzonych w ramach inwestycji „Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 metra” natrafiono na kolejne, interesujące zabytki. Jeden z nich to kolekcjonerski oraz muzealny unikat, którego próżno szukać w zbiorach na terenie naszego kraju.
Niemiecki zestaw przeciwlotniczy Zwiliingsockel 36 składa się z dwóch sprzężonych karabinów maszynowych 7,92 mm MG 34, zainstalowanych na ruchomej podstawie.
– Przedmiot ten idealnie wpisuje się w tematykę 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podczas niemieckiej agresji na Polskę każda dywizja piechoty Wehrmachtu wyposażona była w 75 sztuk tego oręża. Użytkowano go też podczas wszystkich innych kampanii Blitzkriegu – wyjaśnia dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Aleksander Ostasz.
Zaprezentowany egzemplarz został wydobyty z Toru Wodnego w rejonie Szczecina, podczas prac prowadzonych w sierpniu 2020 roku.

Fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin