WARSZAWA: 21:57 | LONDYN 19:57 | NEW YORK 14:57 | TOKIO 04:57

Kolejne wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Nauta

Dodano: 02 maj 2016, 9:48

29 kwietnia w Zakładzie Stoczni Nauta w Gdańsku odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego statku rybackiego Kings Cross. Było to drugie w tym roku i dziesiąte wodowanie od momentu uruchomienia Zakładu Nowych Budów.
Kontrakt na budowę tej jednostki został zawarty w październiku 2014 r. Warto zaznaczyć, że statek został zamówiony jako jeden z serii, co jest niecodzienną sytuacją na rynku stoczniowym. W ostatnim czasie armatorzy zamawiają głównie pojedyncze jednostki, a wykonywanie małych serii należy do rzadkości. Wodowanie drugiego statku z tej serii (Pathway) zaplanowane jest na lipiec tego roku.
Kings Cross ma 78 m długości i ponad 15 m szerokości, wysokość do pokładu głównego jednostki wynosi 6,5 m. Jest to nowoczesny statek trałowy, który będzie łowił ryby siecią przyciąganą do burty. Do przechowywania ryb na jednostkach tego typu instalowane są stalowe zbiorniki z wodą morską. Elektroniczne urządzenia, takie jak szperacze i echosondy, które lokalizują ławice, oceniają ich wielkość i ustalają optymalną trasę zarzucania sieci, pozwolą zwiększyć efektywność poszukiwania ryb.
Kings Cross jest dziesiątym statkiem, który został zwodowany przez stocznię Nauta od momentu uruchomienia Zakładu Nowych Budów. Zaledwie kilka dni temu Nauta rozpoczęła budowę w pełni wyposażonego trawlera dla szkockiego armatora, co jest potwierdzeniem dynamicznego rozwoju Zakładu Nowych Budów. W portfelu zamówień stoczni znajduje się obecnie osiem statków, których budowa będzie realizowana do połowy przyszłego roku.
Karstensens Skibsvaerft AS jest ważnym klientem dla Stoczni Nauta. Firmy nawiązały współpracę już w 2013 r i od tej pory duński klient zamówił w Naucie 11 częściowo wyposażonych statków, z których 5 zostało już zwodowanych, a kolejne są na zaawansowanym etapie budowy.
Zakład Nowych Budów w trakcie ostatnich trzech lat osiągnął silną pozycję na europejskim rynku budowy statków rybackich i naukowo-badawczych. Klienci cenią ten zakład przede wszystkim ze względu na doskonałą organizację pracy oraz wysoką jakość i terminowość świadczonych usług.
DSC02293