WARSZAWA: 08:05 | LONDYN 06:05 | NEW YORK 01:05 | TOKIO 15:05

Kołobrzeg: Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta z Ministrem Markiem Gróbarczykiem

Dodano: 12 mar 2016, 18:34

Radni kołobrzeskiego samorządu zaprosili Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, na nadzwyczajną sesję poświęconą kwestiom związanym z funkcjonowaniem portów, rybołówstwem, infrastrukturą itd. Do gospodarki morskiej rajcy Kołobrzegu podchodzą bardzo poważnie. W tej kadencji Radni Rady Miejskiej powołali Komisję Morską.
Marek Gróbarczyk w swoim wystąpieniu mówił o możliwościach środkowego wybrzeża i potencjale portowym Kołobrzegu i Darłowa. – Te porty powinny być w dużo większym stopniu wykorzystywane – stwierdził. Minister zachęcał samorządowców i zarządy portów w Kołobrzegu i Darłowie do konsolidacji, a tym samym wykorzystania efektów synergii, wzmocnienia rynkowej pozycji i stworzenia wspólnej strategii. Zaproponował w tym celu utworzenie zespołu.
Takie instytucje, jak EBI, Bank Światowy, czy inwestorzy z Azji są zainteresowani małymi portami. Dlatego, zdaniem ministra, zarządy portów i samorządy lokalne powinny wypracować wspólnie koncepcje rozwoju portów, by można było zainteresowanym instytucjom, czy potencjalnym inwestorom przedstawiać przemyślane i konkretne plany.
Minister zwrócił uwagę na rybołówstwo rekreacyjne, jako istotny element rozwoju i utrzymania zdolności połowowych. Mówił o konieczności wsparcia drobnego rybołówstwa. – To jedno z naszych priorytetowych działań, które zyskało poparcie Komisji Europejskiej – zaznaczył .
Pojawił się problem katastrofalnego stanu zasobu ryb, zwłaszcza dorsza w Bałtyku. – Zdajemy sobie sprawę, iż zbyt niskie kwoty połowowe nie będą dla rybaków ekonomiczne – kontynuował szef resortu. – Wspólnie z rybakami (powstał specjalny zespół) pracujemy nad długofalową strategią dla rybołówstwa. Rozważane są także doraźnie formy wsparcia dla rybaków.
Minister zdementował informacje o 5-letnim zakazie połowu. – To by było unicestwienie branży – stwierdził. – Rozważamy kilkumiesięczne przerwy w poławianiu w ciągu roku, by ułatwić odbudowę populacji ryb w Bałtyku. Przygotowujemy propozycje rekompensat za te przerwy w połowach.
Samorządowcy mówili o potrzebie budowy drogi ekspresowej nr 11, dopytywali o inwestycje związane z ochroną brzegów morskich. Sugerowali inny rozdział funduszy z programu „Rybactwo i morze”. Byli zainteresowani konsolidacją przewoźników promowych, budową nowych promów. Włodarze Kołobrzegu i Darłowa do pomysłu konsolidacji portów odnieśli się ostrożnie ale zadeklarowali udział w zespole, którego utworzenie zasygnalizował minister.
Gość Rady Miasta wyjaśnił, iż taki podział funduszy już zastał. Prowadzone są negocjacje, by móc dokonać przesunięcia pieniędzy np. z akwakultury na infrastrukturę portową, ale to są trudne rozmowy. Zapewnił, iż dostęp do portów zarówno od strony lądu jak i morza resort traktuje priorytetowo.
Kołobrzeg_minister2_m
Kołobrzeg_publika_m
Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-27

1 EUR - 4,3067 1 USD - 3,9682
1 CHF - 4,5113 1 GBP - 5,0353

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin