WARSZAWA: 12:23 | LONDYN 10:23 | NEW YORK 05:23 | TOKIO 19:23

Konferencja NaviRail w Szczecinie

Dodano: 18 paź 2017, 22:55

W Szczecinie trwa konferencja NaviRail. Uczestnicy spotkania, które po raz pierwszy zorganizowano w stolicy Pomorza Zachodniego dyskutują o znaczeniu portów w Szczecinie i Świnoujściu dla Europy Środkowo-Wschodniej, efektywności ekonomicznej współczesnych łańcuchów transportowych, inwestycjach w infrastrukturę transportową oraz innowacyjności w gospodarce morskiej.
Gośćmi spotkania są sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Jerzy Materna oraz wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury, Sylwester Chruszcz.
Na konieczność stałej poprawy infrastruktury dostępowej do portów, jako czynnika zwiększającego ich konkurencyjność mówił w wystąpieniu otwierającym konferencję prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., Dariusz Słaboszewski.
-O sile każdego portu decyduje nie tylko jego dostępność od strony morza, ale także od strony zaplecza lądowego. Dostępność jest jednym z ważnych czynników zwiększających konkurencyjność portów i dlatego powinniśmy robić wszystko, aby tę przewagę konkurencyjną osiągnąć i utrzymać- mówił prezes ZMPSiŚ Dariusz Słaboszewski.

O intensyfikacji działań związanych z budową i modernizacją infrastruktury mówił wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury, Sylwester Chruszcz. Poseł zwrócił uwagę, że projekty infrastrukturalne są kosztowne i długotrwałe, ale ich realizacja wpływa na poprawę sytuacji poszczególnych regionów, ale także całej polskiej gospodarki.
– Projekty infrastrukturalne powinny być realizowane ponad podziałami politycznymi. Z biegiem czasu zmieniają się układy polityczne, zmieniają się radni, posłowie, ministrowie, a projekty, które zrealizujemy zostaną i przez wiele lat będą tworzyły możliwość rozwoju naszego kraju- powiedział Sylwester Chruszcz.
Koleją do portów
Dostęp kolejowy do polskich portów stale się poprawia, a proces unowocześniania infrastruktury będzie kontynuowany. W przyszłym roku zostanie ogłoszony przetarg na roboty budowlane związane z modernizacją dostępu kolejowego do portu w Gdańsku. Inwestycja obejmuje między innymi przebudowę stacji Gdańsk Port Północny, stacji Gdańsk Kanał Kaszubski oraz stacji Gdańsk Zaspa Towarowa. Prace powinny zakończyć się w roku 2020, a ich koszt oszacowano na 600 mln zł.

Usprawnienie dostępności kolejowej do portu w Gdyni obejmuje między innymi budowę Lokalnego Centrum Sterowania na stacji Gdynia Port, choć prac będzie oczywiście znacznie więcej. Wartość projektu wynosi 850 mln zł, przetarg na roboty budowlane powinien zostać ogłoszony w maju 2018 roku.
W przypadku Szczecina i Świnoujścia efektem prac ma być przede wszystkim poprawa stanu szlaków kolejowych prowadzących do portów. Bardzo ważna jest w tym przypadku elektryfikacja linii 990 i 996. Wartość projektu wynosi ponad 600 mln zł. Ogłoszenie przetargu na roboty budowlane powinno nastąpić na przełomie roku 2018/2019.
Przyszłością intermodal
Uczestnicy spotkania zwracali uwagę, że przyszłością transportu kolejowego jest intermodalność. Udział ładunków masowych w przewozach kolejowych systematycznie spada, a patrząc na rozwój przewozów w Europie Zachodniej widać wyraźnie coraz większą dominację przewozów intermodalnych. Wszystko wskazuje na to, że ten model transportu rozwinie się także w naszym kraju.
Bezspornym pozostaje fakt, że to transport morski, a więc także będące jego elementami porty w dalszym ciągu stanowić będą podstawę przepływu towarów z Europy do Azji. Kolej aktywnie włącza się do projektu nowego Jedwabnego Szlaku, ale trzeba pamiętać, że w roku 2016 tę trasę pokonało 400 pociągów. W roku 2017 będzie to ok. 1000 składów. Transport kolejowy przewiezie więc zaledwie ok. 4% masy towarowej z Europy do Azji. To oznacza, że warto rozwijać infrastrukturę portową.
Z pewnością zmieni się pozycja transportu samochodowego, gdyż Unia Europejska zamierza do roku 2030 aż 30% transportu realizować transportem śródlądowym i kolejowym, a w roku 2050, ten wskaźnik ma osiągnąć poziom 50%. Te dane pokazują, przyszłość należeć będzie do ekologicznych gałęzi transportu jakimi są żegluga i kolej. Taki wniosek na konferencji, która w swojej nazwie ma słowo NaviRail, jest z pewnością bardzo optymistyczny.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-26

1 EUR - 4,3117 1 USD - 3,9776
1 CHF - 4,5208 1 GBP - 5,0435

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin